8 tajných vecí v lietadle, ktoré môžu používať iba piloti

Lietanie komerčným lietadlom musí mať aj svoje výhody, takže piloti sú určite privilegovaní. Aj keď si pravdepodobne myslíte, že viete, čo pilot robí, možno nebudete vedieť o všetkých veciach, ktoré majú povolené používať.

Vedeli ste napríklad, že v strope kokpitu je dvojica lán, ktorá im má pomôcť v prípade núdze uniknúť? Vytvorili sme zoznam 8 tajných vecí v lietadle, ktoré môžu používať iba piloti.

1. Spálňa, kde môžu odpočívať

Keď uskutočňujú lety na dlhé vzdialenosti, ktoré majú viac ako 6 hodín, musí si letová posádka rovnako ako letušky odpočinúť. Zvyčajne sa v lietadle nachádzajú 2 skryté spálne, kde si môže posádka zdriemnuť. Jedna oblasť na spanie sa nachádza v prednej časti lietadla a druhá v zadnej časti.

2. Sprcha a kúpeľňa

Vo väčších komerčných lietadlách sa nachádzajú spolu so spálňami aj sprchy, kde sa posádka môže osviežiť po tom, čo si zdriemne. Nájdete tam dokonca aj vybavenie pre prípad núdze. Predstavte si, že ak potrebujete letieť 14-16 hodín, na konci letu nebudete vyzerať tak dobre. Takže počas týchto dlhých letov je na palube vždy ďalšia posádka, ktorá nahradí tie, ktoré odpočívajú. Doby odpočinku sú povinné pre celú letovú posádku.

3. Putá na zadržanie cestujúcich

Piloti majú určité práva vo vzduchu, pretože majú na starosti lietadlo. Kapitán má najväčšiu moc a môže tiež zadržať cestujúceho, ak to považuje za potrebné. Ak je niekto počas letu problémový a po opakovaných varovaniach stále koná agresívne, kapitán má právo kontaktovať políciu na zemi a tiež požiadať posádku, aby osobu zadržala.

4. Kyslíkové masky pre prípad núdze

Lietanie vo výškach má svoje výhody aj nevýhody. V niektorých núdzových situáciách, napríklad keď nie je lietadlo správne natlakované, každý odniekiaľ potrebuje kyslík. Cestujúci majú svoje vlastné kyslíkové masky a piloti nie sú výnimka. V kokpite sú na ľavej strane každého pilota umiestnené špeciálne masky. Sú o niečo zložitejšie ako tie v kabínach a tiež vydržia dlhšie, pretože piloti musia byť schopní vyriešiť problém a bezpečne pristáť.

5. Havarijná sekera, ktorá sa má použiť v prípade núdze

Aj keď je pred cestujúcimi skrytá, piloti majú k dispozícii havarijnú sekeru, ktorú môžu použiť buď na otvorenie panelov pri hasení požiaru, alebo v prípade potreby k rozbitiu okna. Mohla by sa tiež hodiť, keď potrebujú prežiť v nepriateľskom prostredí, napríklad v džungli.

6. Videokamera

Piloti neustále komunikujú s riadiacim letovej veže s cieľom overiť všetky podrobnosti letu. Niektoré kokpity však majú aj videokamery, ktoré zaznamenávajú pilotov. Letová posádka o tom vie a zaznamenáva tiež všetky údaje o lete.

7. Únikové laná na evakuáciu lietadla

V každom kokpite sú 2 laná, ktoré možno použiť na evakuáciu. Laná sú niekoľko metrov dlhé.

8. Posuvné okná na evakuáciuSJNdIKO.jpg (640×1135)

Aby bolo možné použiť laná, o ktorých sme hovorili vyššie, musia evakuovať lietadlo inými prostriedkami, ak sú dvere nepriechodné. Druhou možnosťou sú 2 posuvné okná na každej strane pilota, ktoré sa otvárajú dovnútra. Používajú sa ako evakuačný prostriedok v prípade núdze.

Zdroj
Zdroj foto: www.unsplash.com

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “8 tajných vecí v lietadle, ktoré môžu používať iba piloti”