Cesta do najhlbšej diery na svete, ktorú vytvorili sovietski vedci

V studenej vojne existovali medzi USA a Sovietskym zväzom všetky druhy vedeckých, militaristických, kultúrnych a technologických bojov, od vyslania korytnačiek okolo Mesiaca až po vývoj nezmyselných bômb. Ale zo všetkých týchto činov, je jeden skutočne pozoruhodný.

Cesta do najhlbšej diery na svete, ktorú vytvorili sovietski vedci.

Bláznivá hlboká diera známa ako Kola Superdeep Borehole sa nachádzala na polostrove Kola v mrazivých hĺbkach severozápadného Ruska, neďaleko ruských hraníc s Nórskom. Samotný vrt bol v skutočnosti tvorený početnými otvormi, ktoré sa rozvetvujú od centrálneho otvoru. Najhlbší, SG-3, vedie 12 261 metrov do zemskej kôry. Napriek týmto mohutným hĺbkam však priemer otvoru nie je väčší ako obyčajný tanier.

Hĺbka diery predstavuje výšku Mount Everestu a Fuji umiestnených na sebe. Je tiež hlbšia ako najhlbší bod oceánu, Mariánska priekopa, ktorá leží v hĺbke 11 034 metrov pod hladinou mora.

Na začiatku 60. rokov USA spustilo projekt Mohole, pokus vyvŕtať zemskú kôru a získať vzorky hranice medzi kôrou a plášťom. Uskutočňovali to pomocou vŕtania do morského dna z lode neďaleko sopečného ostrova v mexickom Tichomorí. Bohužiaľ, projekt bol prepadák a nakoniec bol konzervovaný po tom, ako sa stal obeťou vedeckej opozície, zlého hospodárenia a problémov s peniazmi.

V Rusku šlo všetko hladšie. Vŕtanie sa začalo 24. mája 1970 a pokračovalo až do roku 1992, krátko po rozpade Sovietskeho zväzu. Ambiciózny projekt nebol ukončený iba politickými nepokojmi a nedostatkom peňazí. Podľa BBC Future sa vŕtanie údajne zastavilo, keď teploty na dne otvoru dosiahli 180 °C, čo bola vyššia hodnota, ako predpovedali ich modely.

Je smutné, že miesto je teraz opustené a pozostáva iba zo schátranej budovy a pevne uzavretého potrubia v zemi. V roku 2008 Rusko oznámilo, že plánuje zničenie vrtu. Niektorí tiež špekulujú, že diera bola čiastočne vyplnená betónom.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Irina (@iri_na_mm)

V časoch najväčšej slávy, tento projekt priniesol množstvo nových vedeckých poznatkov.

Najdôležitejšie je, že vrt Kola Superdeep Borehole odhalil niektoré neoceniteľné poznatky o geológii Zeme, ktorá prekonala zhruba 1,4 miliardy rokov histórie Zeme.

Najprekvapivejšie bolo zistenie, že hlboké horniny sú nasýtené vodou, čo sa považovalo za nemožné. Objavili tiež 14 druhov skamenených mikroorganizmov, nehovoriac o ložiskách zlata, medi a niklu.

Zdroj

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Cesta do najhlbšej diery na svete, ktorú vytvorili sovietski vedci”