Väčšina detí zdedí výšku od svojich otcov a váhu od svojich matiek

Vedci tvrdia, že strava založená na minimálne priemyselne spracovaných potravinách, ktoré sú  výživné, pomáha vášmu dieťaťu vyťažiť maximum zo svojich génov.

Naopak, nesprávna strava môže viesť k nižšej výške dieťaťa v porovnaní s jeho rodičmi. Štúdia naznačuje, že výška je „dedičstvom“ od našich otcov…

Vyšší otcovia plodia dlhšie deti

Vedci tvrdia, že naša výška je asi zo 70% ovplyvnená genetikou a z 30% ovplyvnená okolím, v ktorom sa pohybujeme. Samozrejme, existuje ale veľa rôznych génov, ktoré sa podieľajú na výške dieťaťa.

man in white t-shirt and brown pants carrying woman in brown dress during daytimeunsplash

Ženy spravidla prestávajú rásť okolo 15. roku života, zatiaľ čo muži pokračujú v raste ešte ďalšie 3 roky. Z tohto dôvodu majú muži tendenciu byť vyšší ako ženy. Ak si potom vezmú za muža niekoho mierne vyššieho, ak sa im narodí syn, je pravdepodobnejšie, že bude taktiež vyšší.

Vedci z nemocnice Royal Devon and Exeter tvrdia, že čím vyšší bude otec, tým dlhšie a ťažšie bude ich dieťa.

Hmotnosť otca môže mať menší vplyv na hmotnosť dieťaťa

Štúdie naznačujú, že ťažší otec nemusí byť dôvodom, že aj dieťa bude ťažké. Ďalšia štúdia však naznačuje, že muži s nadváhou môžu mať vplyv na vývoj mozgu ich dieťaťa a spomaliť ich jemnú motoriku.

unsplash

Kilá navyše pre matku môžu mať vplyv na jej deti

Na rozdiel od otcov, mamičky skutočne ovplyvňujú svoje deti, ak majú čo i len miernu nadváhu.

Príčinou je pravdepodobne prostredie v maternici, keďže mamičky s nadváhou budú mať pravdepodobne vyššiu hladinu cukru v krvi. Výskum prebiehal na tisícke rodín, v ktorých skúmali váhu a výšku žien a mužov a ich detí v prvých 2 rokoch života. Doktor Knight dospel k záveru, že veľkosť matky je jedným z kľúčových faktorov, ktoré majú obrovský vplyv na váhu budúceho dieťaťa.

Je to vôbec prvýkrát, čo vedci dokážu odhaliť a vysvetliť účinky, ktoré majú gény rodičov na hmotnosť a výšku dieťaťa. Tieto poznatky môžu znamenať, že vedci a lekári môžu pomôcť zabezpečiť, aby sa deti v budúcnosti rodili so zdravou hmotnosťou.

 

Zdroj: brightside.me

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Väčšina detí zdedí výšku od svojich otcov a váhu od svojich matiek”