Ako privádzame svoje deti do stresu a aký vplyv to môže mať na ich život?

Rodičia majú zvyčajne tie najlepšie úmysly so svojím dieťaťom: snažia sa z neho vychovať poslušného, úspešného a inteligentného človeka.

Z mnohých dôvodov prispieva výchova detí a prostredie, v ktorom vyrastajú, k neželanému stresu. Ako neutralizovať negatívny dopad na dieťa?

Ak sa zmenilo správanie, prípadne zlý stav dieťaťa, je potrebné mu venovať pozornosť. Ak sa tomu nevenuje žiadna pozornosť, môže to mať v niektorých prípadoch veľmi smutné následky. Hlavným zdrojom zážitkov dieťaťa je najskôr jeho vlastná rodina. Už v maternici dieťa začína pociťovať stres. Moderný život nás skúša každý deň a my si neraz uvedomujeme, že stojíme pred najťažšími úlohami v živote.

girl wearing white sleeveless dress beside balloonsunsplash

Detský stres a metódy jeho neutralizácie

Aj keď si to možno nevšimneme, kladieme na svoje deti zvýšené požiadavky … Detstvo je časom nekonečných zmien. Dieťa sa im prispôsobuje, postupne prežíva etapy dospievania, jednu za druhou. Moderní rodičia majú tendenciu „upravovať“ svoje deti zasahovaním do ich prírodných procesov. A potom sa u nich rozvinie pocit stresu.

Rýchly tok života a množstvo informácií, tlak v podobe zvýšených požiadaviek rodičov a spoločnosti. To všetko núti deti byť v strese.

Čo je stres a v čom sa líši u detí

Stres nás núti byť v stave zvýšeného napätia. V skutočnosti ide o ochrannú reakciu tela na množstvo nepriaznivých faktorov (hlad, chlad, telesné alebo duševné traumy atď.).

Psychológovia rozlišujú dva typy stresu:

Eustres je stres vyvolaný pozitívnymi emóciami, ľahkým napätím, ktoré pomáha mobilizovať telo. Napríklad, ak idete na návštevu, na dovolenku a večer sa správanie vášho dieťaťa zmení k horšiemu – vzrušenie, plač, hystéria. Je to výsledok každodenných dojmov a dieťa, ktoré nemá skúsenosti s tým, ako tieto udalosti spracovať, dáva svoje pocity najavo podobným spôsobom. V prípade, že nejde o systematické situácie, potom bude mať tento druh stresu skôr užitočný, než škodlivý charakter – dieťa sa naučí prispôsobí tomu, ako tráviť voľný čas. Eustress umožňuje psychike, telu – pohybovať sa vpred. Naučí sa prispôsobovať, ukážte nové kvality, správanie, zručnosti. Vyvíja sa.

Distres je negatívny typ stresu, ktorý narúša duševné a fyzické zdravie. Imunita a nervový systém trpia.

Ako rozpoznať distres u predškoláka?

Typické správanie dieťaťa sa zmenilo.

Kedysi aktívne, neposedné dieťa zrazu prejaví netypický pokoj s náznakmi únavy a pasivity. A pokojné a poslušné dieťa sa zrazu začne správať ako malé dieťatko – chce sedieť v náručí svojej matky, vyžaduje si neustálu pozornosť a rozčuľuje sa takmer nad všetkým.

grayscale photo of girl in polka dot long sleeve shirtunsplash

Zmeny v organizme.

Pri strese sa u dieťaťa spravidla zhoršuje chuť do jedla alebo pociťuje nadmernú chuť do jedla, môžu sa vyskytnúť hnačky, poruchy spánku, pravdepodobné nočné obavy pri zaspávaní, narušenie spánku, pomočovanie. Okrem toho môže začať cmúľať rukáv mikiny alebo trička s dlhým rukávom.

Pri silnom strese môže teplota tela stúpať, dieťa si začne ohrýzať nechty alebo sa zajakávať.

Náhle prejavy agresie.

Hra dieťaťa sa stala agresívnou, používa hrubé, urážlivé výrazy, hryzie a štípe iné deti.

Príčiny stresu spôsobené rodinnými vzťahmi:

 • Zmena denného režimu, presťahovanie, nová škôlka
 • Narodenie ďalšieho dieťaťa. Strach zo straty matkinej pozornosti, úzkosti a žiarlenie na novorodenca
 • Smrť, choroba člena rodiny. Ak dôjde v rodine k tragickej strate, dieťa je zapojené do tohto smutného procesu. Dieťa sa snaží zdieľať emocionálnu záťaž a snaží sa ochraňovať svoju matku, aby neochorela alebo neplakala.
 • Konflikty medzi rodičmi. Aj keď sa hádate za zatvorenými dverami, dieťa vie, pochopiť, že niečo nie je v poriadku.
 • Rôzne modely výchovy a požiadavky na dieťa. Matka viac dovolí, otec je prísnejší, prejavuje väčšiu nekompromisnosť vo vzdelávaní, ignoruje skúsenosti dieťaťa. Takéto chovanie rodičov dezorientuje dieťa, tým pádom sa môže ocitnúť v stavoch úzkostí.
 • Ak má matka, kľúčová postava, ktorá s dieťaťom trávi väčšinu svojho času, výkyvy nálady, nekontrolovateľné výbuchy hnevu končiace slzami a pocitmi viny, nemá zmysel uvažovať o stabilnej a vyváženej povahe dieťaťa.
 • Časté alebo neočakávané odlúčenie od matky. Dieťa má strach zo straty pripútanosti, z potreby byť súčasťou niekoho, na koho sa môže spoľahnúť. V tomto veku nemôže byť dieťa opustené. A strata milovaného človeka, aj keď len na chvíľu, zvyšuje hladinu úzkosti.
 • Rodičia, ktorí pijú alkohol, vedú asociálny životný štýl, ktorí nie sú fanúšikmi akejkoľvek kultúry. Rodiny s autoritárskym duchom výchovy. Rodiny, ktorým sa dieťaťu nevenuje potrebná pozornosť.

woman hugging boy on her lapunsplash

Ako pomôcť dieťaťu:

 • Stabilný denný režim. Spánok, pravidelné jedlo, prechádzky na čerstvom vzduchu.
 • Minimálny kontakt s televízorom, tablety a podobne.
 • Menej cudzích ľudí doma a viac času s rodičmi doma. Nenavštevujte nákupné centrá, uprednostnite radšej prírodu.
 • Aktívne hry – schovávačka, futbal, cyklistika.
 • Maľovanie farbami, kreslenie farbičkami. Bez kritiky, hodnotenia, poznámok. Všetko nakreslené vaším dieťaťom je úžasné.
 • Modelovanie z plastelíny a hliny. Hry a experimenty s vodou.
 • Rozhovory s dieťaťom. Naučte sa ho počúvať a rozumieť si. Je dôležité, aby s vami zdieľalo svoje pocity. Vy sa tak môžete do neho vcítiť a podporiť.
 • Veďte s ním láskavé konverzácie, nevynechávajte ani objatia či pohladenie po pleciach a hlave.
 • V časoch znepokojenia ukážte príklad sebaovládania.
 • Rozvíjajte u dieťaťa tieto vlastnosti: trpezlivosť, pokoj, schopnosť sebareflexie.
 • Rešpektujte vlastnosti dieťaťa a jeho jedinečnosť. Neporovnávajte ho s ostatnými deťmi. Oceňujte aj malé úspechy.
 • Nedávajte dieťaťu príliš náročné úlohy. Úlohy by mali zodpovedať ich veku a schopnostiam.
 • Analyzujte svoje správanie a vzťahy v rodine. S najväčšou pravdepodobnosťou nájdete dôvod aj riešenie.

Rodičovské teplo, starostlivosť a pozornosť sú schopné udržiavať (alebo obnovovať) duševnú rovnováhu a pokoj dieťaťa.

 

Zdroj: otozh.com.ua

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Ako privádzame svoje deti do stresu a aký vplyv to môže mať na ich život?”