Nemci túto dedinu úplne vyhladili. Teraz na tomto mieste stojí pomník, ktorý ukazuje…

Malá banícka obec Lidice v Českej republike by bola obyčajným miestom nebyť druhej svetovej vojny. Dnes sa stačí pozrieť na pomník a predstavíte si všetky ťažkosti, ktorými si museli jej obyvatelia prejsť.

Po úspešnom atentáte na Reinarda Heydricha, zástupcu nacistických ozbrojených zložiek, sa v českej obci Lidice spustilo peklo končiace rozsudkami smrti.

Špička Tretej ríše sa nevedela vyrovnať so smrťou jedného z hlavných predstaviteľov Holokaustu. Čo sa týka atentátnikov, jednalo sa o jedného Slováka a Čecha. Tento akt viedol k zabitiu 1331 ľudí.

Objavila sa informácia, že títo dvaja ľudia sa ukrývajú v obci Lidice. Počas pohrebu Reinarda Heydricha, 10. Júna 1942, boli Lidice doslova zrovnané so zemou.

Celá mužská populácia nad 15 rokov (172 osôb) bola zastrelená.

Ženy (195) boli poslané do koncentračného tábora, kde z nich zomrelo 52 žien. Približne len 3 deti boli vhodné na nemeckú prevýchovu a zvyšné boli poslané do koncentračného tábora Chmelno, kde zomreli v plynovej komore.

Celá dedina bola spálená a všetko ľahko popolom. Po vojne sa do dediny vrátili ženy a deti, ktorým sa podarilo prežiť. Obnova dediny trvala asi 4 roky. Dnes tam stojí pamätník pre 82 detí, ktoré boli usmrtené počas tohto masakru. Sochárka Marie Uchytilová dokázala počas 20 rokov vytvoriť tváre detí, no zomrela pred celkovým ukončením práce. Našťastie všetko dokončil jej manžel spolu s ďalšími pomocníkmi.

 

 

Bohužiaľ, história Lidíc nie je jediná a pri podobných prípadoch je vždy potrebné pripomínať, aby sa už nikdy viac nezopakovali…

zdroj:dailymail.com

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Nemci túto dedinu úplne vyhladili. Teraz na tomto mieste stojí pomník, ktorý ukazuje…”