Ľudia vyčistili celú pláž a korytnačky sa po 20 rokoch na toto miesto vrátili opäť. Dôkaz, že ľudia dokážu úžasne veci

Väčšina ľudí si veľmi dobre uvedomuje utrpenie, ktoré my, ľudia, „doprajeme“ iným druhom živočíchov obývajúcich našu planétu. Ničenie ich prirodzeného prostredia, nadmerná ťažba, klimatické zmeny a zoznámenie sa s inváznymi druhmi živočíchov – všetko toto prispelo k tomu, z čoho sa čoskoro stane šieste masové vyhynutie.

Čo by sa ale stalo, ak by sme mohli niektoré z týchto škôd napraviť a pomôcť ohrozeným druhom zotaviť sa? Hoci je to ešte stále hudba budúcnosti, príbeh korytnačiek nám však môže ponúknuť istý dôvod na optimizmus.

Morské korytnačky sa plavili v oceánoch viac ako 100 miliónov rokov, no odkedy do ich prostredia začala zasahovať ľudská činnosť, majú to naozaj ťažké.

Image credits: Bureau of Land Management

Ak neboli chytené a zjedené, ich miesta na kladenie vajíčok boli zničené v dôsledku výstavby a znečistenia, prípadne boli náhodne chytené a zamotané do nespočetného množstva sieti a háčikov, ktoré tam po sebe zanechali rybári.

Image credits: Jordi Chias

Len pred niekoľkými týždňami sa na mexickom pobreží objavilo takmer 300 mŕtvych korytnačiek, ktoré sa pravdepodobne utopili v dôsledku zamotania sa do rybárskych sietí.

Nedávna štúdia zaoberajúca sa 299 rôznymi miestami po celom svete, ktoré sú vhodné na kladenie vajíčok, ukázala výrazný nárast zahniezďovania morských korytnačiek. To znamená, že počet týchto nádherných tvorov ich môže vrátiť späť z pokraja vyhynutia.

Image credits: Papahānaumokuākea Marine National Monument

Image credits: Florida Fish and Wildlife

Morské korytnačky boli v 70.rokoch minulého storočia uznané za ohrozený druh, preto zákony v USA a Mexiku nariadili ich ochranu. Odvtedy sa snaha o ich zachovanie pomerne dosť zvýšila. Svetový fond na ochranu prírody vymyslel spôsob vďaka ktorému sa na trh dostali kruhové háčiky, pri ktorých je oveľa menšia pravdepodobnosť, že ich korytnačky prehltnú.

Do obehu sa taktiež dostali špeciálne navrhnuté siete na lov kreviet, ktoré korytnačkám umožňujú z nich bezpečne uniknúť. Tieto opatrenia znižujú neúmyselne úmrtia korytnačiek až o 90%. Ďalším spôsobom ochrany je stmavenie pláží, vďaka čomu mláďatá nezostanú dezorientované a masové čistenie pobrežných biotopov.

Najlepším príkladom obrovského čistenia pláží je miesto pomenované Versova beach, nachádzajúce sa v indickom meste Bombaj. Predtým bola táto pláž plná skládok odpadu či vysokým pásom tvoreným z plastov a iných odpadkov.

mage credits: Erik Solheim

Našťastie, vďaka tvrdej práci nadšených dobrovoľníkov sa pláž zmenila na krásne pobrežie, vhodné na bezpečné zahniezďovanie korytnačiek. Úsilie inicioval právnik a eniromentalista Afroz Shah.

Image credits: Afroz Shah

OSN jeho nápad ďalej transformovala a nazvala ho „najväčším projektom na vyčistenie pláží na svete“. Podarilo sa tak odstrániť neuveriteľných 5 miliónov kilogramov plastu za 85 týždňov.

Image credits: Afroz Shah

Muž sa osobne podieľal na strážení prvých korytnačiek, aby sa mohli dostať naspäť do mora po viac ako desaťročiach. „Mal som slzy v očiach, keď som ich videl, ako kráčajú smerom k oceánu,“ povedal.

Image credits: Afroz Shah

Image credits: Afroz shah

Image credits: Afroz shah

Zástupca dobrovoľníckej skupiny informoval o aktuálnom stave pláže a s potešením potvrdil, že je aj naďalej čistá. „Každý monzún vynáša z oceánu plasty a špinu, no s pravidelným čistením je situácia na pobreží v optimálnom stave,“ prezradil jeden z dobrovoľníkov. „Máme takmer 30 000 zaregistrovaných študentov a asi 500 pravidelných víkendových dobrovoľníkov.

Nedávno sa na pláži objavilo skoro 6 000 ľudí, aby mohli pláž opäť vyčistiť, písal sa dátum 31.máj 2018.“

beach-update

Aj napriek týmto pozitívnym iniciatívam to morské korytnačky ešte nemajú vyhrané. Len tento týždeň bolo nájdených 300 korytnačiek za Mexickým pobrežím, ktoré sa pravdepodobne utopili v zatúlaných rybárskych sieťach.

Šesť zo siedmich druhov morských korytnačiek je stále v zóne ohrozenia, a tak zatiaľ čo úsilie o zachovanie začalo prinášať ovocie, je ešte veľa práce, aby sa zabezpečilo, že tieto staroveké nádherné tvory nezmiznú z našich oceánov navždy.

zdroj:boredpanda.com 

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Ľudia vyčistili celú pláž a korytnačky sa po 20 rokoch na toto miesto vrátili opäť. Dôkaz, že ľudia dokážu úžasne veci”