Na Dunaji sa nachádza krásny vodný mlyn. Krásny unikát môžete navštíviť aj vy

Určite ste aspoň raz v živote videli v nejakom filme krásny vodný mlyn a snívali ste o prázdninách pri jazere.

Tento sen sa vám môže splniť, pretože breh Malého Dunaja na juhozápade Slovenska ukrýva unikárny vodný mlyn, ktorý v celej strednej Európe nenájdete. Vodný mlyn sa nachádza na brehu rieky v obci Jelka. Mlyn je jedinečný tým, že je bol postavený ako trojposchodový. Práve z tohoto dôvodu je zaradený do zoznamu cenných technických pamiatok.

Ak sa rozhodnete ísť tento mlyn pozrieť, určite neváhajte. Nájdete ho okrem iného aj počas dobrodružného splavu Malého Dunaja. Podobných mlynov bolo na našom území mnoho, no postupom rokov začali chátrať a boli zbúrané. Mlyny sa začali stavať pred viac ako 150 rokmi. Mlyn v Jelke, ktorého krásu môžete vidieť na fotografiách, bol postavený v roku 1894.

Mlyn bol podľa všetkého mierne rekonštruovaný v roku 1916, kedy dostal svoje tretie poschodie, pretože pôvodne bol len dvojposchodový. Pri rekonštrukcii urobili podstatnú technckú zmenu a to mlecie kamene nahradili valcovou stolicou. Okrem toho tam pribudli aj výťahy a novšie stroje. Bývaly majiteľ mlynu tvrdí, že si pamätá na časy, kedy k nemu chodili ľudia z viacerých okolitých dedín, aby si mohli pomieť raž, obilie na múku či krupicu.

zdroj: paulinia_b / pabloorphan

zdroj: http://slovakianguide.com

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Na Dunaji sa nachádza krásny vodný mlyn. Krásny unikát môžete navštíviť aj vy”