Návrat k pohyblivosti: Tipy, ako uľaviť unaveným a boľavým kĺbom

Kĺby sú kľúčové súčasti nášho pohybu, a keď začnú bolieť, môže to vážne ovplyvniť našu kvalitu života. Dôvody, prečo sa tieto časti tela vedia pomerne rýchlo opotrebovať, sú rôzne. Najčastejšou príčinou je starnutie tela, jeho zranenia alebo choroby. Dobrou správou je, že ani boľavé alebo poškodené kĺby v dnešnom svete neznamenajú odsúdenie človeka na „zánik“.

Existuje niekoľko tipov, ktoré vám môžu pomôcť uľaviť od bolesti a vrátiť sa k aktívnemu životnému štýlu.

Udržujte si zdravú hmotnosť

Nadváha môže byť jedným z najväčších zaťažení pre kĺby, čo nie je pri počte ľudí, ktorí trpia obezitou, žiadna dobrá správa. Nadmerná hmotnosť tela zvyšuje tlak na kĺby tým, že sa nedržíte zdravého režimu stravovania a nemáte v rámci telesnej konštrukcie optimálnu hmotnosť. Pokúste sa to zmeniť a pomôcť tak nielen svojim kĺbom.

Nepodceňujte pravidelné cvičenie

Cvičenie má mnoho výhod nielen pre kĺby. Posilňuje svaly, zlepšuje prekrvenie a udržuje kĺby pružné. Vyberte si preto a aktívne praktizujte cvičenia prispôsobené vašim potrebám a prípadným obmedzeniam a uvidíte, že váš stav sa môže časom zlepšiť.

Správna ortéza a opora

Veľmi dobrým riešením na boľavé alebo poškodené kĺby je aj profesionálna pomoc. Dobrá súkromná ortopedická ambulancia Bratislava vám môže odporučiť správnu ortézu alebo oporu, ktorá pomáha uľaviť od boľavých kĺbov a časom zlepšuje vašu pohyblivosť.

Vyhýbajte sa nadmerným zaťaženiam

Nadmerné zaťaženie kĺbov môže spôsobiť ďalšie bolesti a poškodenie. Nezamieňajte si to ale s už spomínanou vyššou hmotnosťou. V tomto prípade ide o zdvíhanie ťažkých predmetov a nadmerné opakovanie náročných pohybov, ktoré by mohli kĺby v dlhodobom horizonte výrazne poškodiť, o to viac, ak nedodávate telo potrebné živiny a látky.

Terapia teplom a relaxácia

Aj terapia teplom môže pomôcť uvoľniť vaše svaly a zmierniť napätie v kĺboch. V domácom prostredí sa na to dá využiť teplá voda, o ktorej ohrev sa postará kvalitný bojler Tatramat. Alebo sa môžete vybrať do kúpeľov, kde sa o váš komfort a zmiernenie bolestí kĺbov i tela postarajú prostredníctvom viacerých príjemných procedúr odborní lekári.

Diéta a výživa

Zahrnutie potravín bohatých na omega-3 mastné kyseliny, vitamíny a minerály do vášho jedálnička môže pomôcť zmierniť zápaly v kĺboch a zlepšiť ich stav. Strava s týmto zložením sa postará aj o udržanie optimálnej hmotnosti, takže jej konzumáciou svojmu telu len prospejete.

Odpočinok a spánok

Možno budete prekvapení, ale aj nedostatok spánku môže zhoršiť bolesti a zápaly. Zabezpečte si preto dostatok kvalitného spánku, aby mali vaše kĺby čas na regeneráciu.

Boľavé kĺby môžu obmedzovať váš pohyb a zhoršiť kvalitu života. Avšak, dodržiavaním týchto tipov môžete získať od boľavých kĺbov úľavu a vrátiť sa k aktívnemu a pohodovému životnému štýlu. Vaše kĺby si to určite zaslúžia.

Zdroj obrázkov:

1. New Africa/Shutterstock.com

2. colnihko/Shutterstock.com

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Návrat k pohyblivosti: Tipy, ako uľaviť unaveným a boľavým kĺbom”