Prečo sú vo Švédsku zakázané závesy na oknách? Ľudia si tento spôsob pochvaľujú

Možno ste si už všimli, že vo Švédsku nie sú žiadne závesy ani záclony. Prečo je tomu tak?

Možno sa vám to zdať byť čudné, prečo sa miestni obyvatelia neboja vystavovať osobný život na okolitú verejnosť.

Dokonca a v prípade, že ste navštívili Švédsko a našli ste tam jeden alebo dva domy so závesmi, buďte si istí, že sú len súčasťou interiéru. Teraz vám vysvetlíme, aký na to majú ľudia dôvod.

V 17. storočí Švédsko prijalo zákon zakazujúci občanom zatvárať okná, ktorý je stále platný, no nie je vôbec povinný.

Príčina č.1

Uskutočnilo sa to z toho dôvodu, aby ste boli ubezpečený, že váš sused žije zo svojich vlastných zdrojov. Aj kráľovská stráž tak mohla ľahko zistiť, či osoba porušuje zákon a nerobí niečo podozrivé.

Decoholic

Príčina č.2

V minulosti dávali ženy sviečku na parapet, aby sa manžel, ktorý neskoro prichádzal z rybolovu, sa mohol bezpečne vrátiť naspäť domov. Bolo to obzvlášť potrebné, pretože samotné ulice neboli nijako osvetlené.

Len si to predstavte, ak by tam viseli záclony, potom by požiare s najväčšou pravdepodobnosťou boli súčasťou každodenného života.

Tapety Toma

Príčina č.3

V zime sa deň vo Švédsku rovná šiestim hodinám. Ak by ľudia svoje okná vždy zakrývali závesmi, určite by v nich bola oveľa väčšia tma.

Samotní Švédi nie sú veľkými fanúšikmi lustrov a často svoje byty či domy osvetľujú pomocou stolových lámp, moderných svietnikov a svetiel.

Milujú tlmené svetlo a veria, že dáva domu útulnú a osobitú atmosféru. Okrem toho stále dodržujú tradíciu a nechávajú si na parapete krásne štýlové lampičky.

Lumi vizuálne

Vedeli ste o tejto nezvyčajnej tradícii?

 

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Prečo sú vo Švédsku zakázané závesy na oknách? Ľudia si tento spôsob pochvaľujú”