Rusko otvára vyšetrovanie najväčšej záhady na svete

K incidentu došlo v blízkosti pohoria Kholat Syakhl na severe Sverdlovskej oblasti začiatkom roku 1959 (pravdepodobne v noci 2. februára).

Skupinka turistov mala vyliezť na vrchol hory Otorten a Oiko-Čakur. Túra bola naplánovaná na 16 dní – minimálne 300 kilometrov na lyžiach.

23.januára odišla skupina vlakom z Jekaterinburgu. Samotný lyžiarsky výlet sa začal až 27. januára.

Ďalšie udalosti sú známe iba z objavených denníkov a fotografií účastníkov výpravy.

Wikimedia Commons / vice.com

Podľa podrobností prípadu turisti lyžovali pozdĺž rieky Lozva. 31. januára sa skupinka pod vedením Igora Dyatlova priblížila k pohoriu Kholat Syakhl (čo v preklade znamená „Hora mŕtvych“).

1. februára skupina vystúpila na svah hory, kde sa neskôr rozhodli prenocovať. To, čo sa stalo v tú noc, stále nie je známe. Všetci členovia výpravy zomreli.

Pátranie sa začalo až 19. februára (očakávalo sa, že členovia výpravy sa vrátia približne 12. februára spoja). Až po šiestich dňoch hľadania našli prázdny stan, ktorý bol z vnútornej strany prerezaný nožom. Po telách účastníkov výpravy sa pátralo až do mája, keď sa sneh začal aktívnejšie topiť.

Podľa oficiálnych informácií väčšina členov zamrzla (našli sa bez oblečenia).

Wikimedia Commons / vice.com

U niektorých sa zistilo, že mali vážne zranenia: vážne poškodenie hrudníka, lebky, jednej osobe chýbal jazyk, druhej špička jazyka a u dvoch očné buľvy.

Okrem toho, na ich odevoch sa objavila zvýšená úroveň radiácie. V oficiálnom prípade neexistujú presné informácie o okolnostiach úmrtia skupiny. Dostupné informácie sú navyše v istých bodoch v rozpore.

25 rokov po uzatvorení prípadu smrti Dyatlovvej skupinkz mohol byť dokument zničený „obvyklým spôsobom“, na základe doby ich použiteľnosti.

Avšak regionálny prokurátor Vladislav Tuikov nariadil, aby prípad nebol zničený a v súčasnosti je celý spis uložený v archívoch Sverdlovskej oblasti. Jeho preštudovanie je možné v režime „obmedzeného prístupu“ iba so súhlasom prokuratúry Sverdlovskej oblasti.

Čo zabilo študentov? Lavína? UFO? Ruskí vojaci?

Podľa jednej verzie sa členovia skupiny stali obeťami testovania tajných zbraní. Údajne sa náhodne vydali na tajné cvičisko, kde sa konali testy zbraní.

Reálnejšie verzie hovoria o usmrtení zapríčineným chemickými zbraňami, smrť v dôsledku nárazovej vlny z rakety či jednoducho panika zo zvukov výbuchu, v dôsledku čoho turisti rýchlo opustili stan.

Najzaujímavejšou verziou je eliminácia skupinky pomocou agentov KGB.

Wikimedia Commons / kakzachem.ru

Podľa nej niekoľko členov skupiny boli dôstojníkmi KGB, ktorí mali zahraničným špiónom odovzdávať dôležité informácie týkajúce sa sovietskeho jadrového programu.

No po tom, čo sa sami odhalili, celú skupinu zabili záhadní cudzinci.

Napriek tomu, že Mansovia – ľudia, ktorí obývali tieto miesta, boli k ruským turistom pomerne vľúdni a láskaví, stále existuje verzia, podľa ktorej to boli práve lovci, Mansovia, ktorí zaútočili na skupinu.

Podľa jednej zo špecifikovaných verzií turisti táborili na mieste niektorých ich svätýň, čo v obyvateľoch tejto oblasti vyvolalo obrovský hnev.

Čo si myslíte o tomto príbehu?

 

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Rusko otvára vyšetrovanie najväčšej záhady na svete”