Toto je dôvod, prečo by ste svoje malé deti nemali nikdy štekliť

Napriek tomu, že mnohí rodičia sú v modernej dobe dosť zaneprázdnení, vždy si radi nájdu čas na hranie sa so svojimi deťmi. A veľmi často sa táto zábava  týka šteklenia. Mnohým dospelým sa zdá, že ak sa dieťa neustále smeje, páči sa mu. No šteklenie môže byť aj bolestivé a nepríjemné!

Zvyčajne sú šteklené na citlivých častiach tela (napr. podpazušie, pás, chodidlá). Reakcia smiechu však neznamená, že ľudia, ktorí sú šteklení, sú spokojní. Jeden prieskum ukázal, že len 32% respondentov uviedlo, že sa im páči, keď boli šteklení, 32% to bolo jedno, a 36% uviedlo, že sa im nepáčilo.

Ale mnohí dospelí stále šteklia deti, keď si s nimi hrajú. Môže sa zdať, že ide o neškodnú hru, ale podľa vedcov môže šteklenie deťom ublížiť.

Prečo by ste nemali štekliť deti:

  1. Aj keď sa smejú, neznamená to, že majú radi šteklenie

Takmer každý sa bude smiať, keď ho budú štekliť, problémom je, že deti to budú robiť, aj keď nenávidia šteklenie. Deti, najmä hyperaktívne, sa nedokážu prestať smiať, keď ich niekto šteklí. Tento reflexný smiech dáva rodičom ilúziu, že je dieťa spokojné.

V štúdii uskutočnenej na Kalifornskej univerzite v roku 1997 vedci zistili, že šteklenie nevytvára rovnaký pocit šťastia, ako keď sa niekto smeje zábavnému vtipu. Šteklenie vytvára len ilúziu šťastného smiechu.

  1. Deti vám nevedia povedať, aby ste prestali

Existuje obrovský rozdiel medzi láskou a držaním dieťaťa, aby ste ho šteklili a sledovali, ako sa smeje. Smiech dieťaťa v tejto situácii je úplne nekontrolovateľný a je čisto reflexný. Bráni dieťaťu povedať vám, aby ste s tým prestali.

  1. Šteklenie bolo kedysi používané ako mučiaca praktika

šteklenie sa už od nepamäti využívalo na mučenie ľudí. V dynastii Han v Číne, bolo šteklenie  metódou na mučenie šľachticov, keďže nezanechávalo za sebou žiadne stopy a obete sa z toho dokázali rýchlo a ľahko zotaviť. A v Japonsku existovalo zvláštne slovo pre mučenie šteklením – kusuguri-zeme, čo znamená „nemilosrdne“.

V stredoveku sa používala táto metóda: bosé nohy obete boli k niečomu upevnené a každý, kto prešiel okolo, ich mohol štekliť. Ešte sofistikovanejšie mučenie bolo, keď nohy človeka boli posypané soľou, ktorú potom olizovali ovce.

Vernon R. Wihe z univerzity v Kentucky skúmal 150 dospelých, ktorí boli šteklení väčšinu ich detstva svojimi bratmi a sestrami. Väčšina účastníkov sa domnieva, že šteklenie je typ fyzického zneužívania. Štúdia dospela k záveru, že šteklenie môže spôsobiť extrémne fyziologické reakcie u obetí, ako napríklad vracanie a stratu vedomia v dôsledku neschopnosti dýchať.

  1. Šteklenie môže spôsobiť psychickú traumu a následky na celý život

Podľa lekárov, nechcené šteklenie môže spôsobiť „obrovskú psychologickú bolesť.“ Niekedy môže ísť o celoživotnú traumu. Patty Wipflerová, expertka na rodičovstvo, zakladateľka rodinnej organizácie Hand in Hand, povedala: „Po mnohých rokoch počúvania ľudí hovoriacich o psychických problémoch detstva môžem povedať, že šteklenie môže spôsobiť bolesť.“

Prah kŕčovitosti sa zvyšuje v dôsledku nadmerného a dlhodobého dráždenia kožných receptorov. To môže viesť k záchvatovému syndrómu a v dôsledku toho k zastaveniu dýchania.

U dieťaťa sa vytvára reflex napätia, preto odborníci odporúčajú, aby ste sa s deťmi nikdy nehrali tak, že ich budete sústavne štekliť. Zvlášť, ak je dieťa ospalé alebo hladné. Nájdite si ďalšie zaujímavejšie spôsoby, ako sa zabaviť.

Okrem toho si môže dieťa myslieť, že dospelí majú právo robiť si s jeho telom čokoľvek, a to aj v prípade, že bude chcieť, aby prestali.  Ale len deti môžu mať kontrolu nad svojim vlastným telom. Dieťa sa musí naučiť, že ak sa ho niekto chce dotknúť, objať alebo mu potriasť rukou, musí najprv požiadať o povolenie.

Tým sa zabráni možnosti krutého alebo nežiaduceho kontaktu s inými (dospelými) ľuďmi.

Šteklíte svoje deti?

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Toto je dôvod, prečo by ste svoje malé deti nemali nikdy štekliť”