V lese sme našli niekoľko húb, ale namiesto toho, aby sme ich zjedli sme s nimi urobili túto ŠIKOVNÚ vec

Huby – chutná a zdravá ingrediencie mnohých bežných ale aj nezvyčajných jedál. Najčastejšie si ich kupujeme v obchode, no najradšej si ich nazbierame v lese. Atmosféra prechádzky a dobrodružstva na čerstvom vzduchu medzi majestátnymi stromami je na nezaplatenie, no nie každý si to môže dovoliť. Z tohto dôvodu sme pre vás pripravili riešenie, vďaka ktorému si môžete huby pestovať priamo na parapete!

Zber húb

Prvým krokom k pestovaniu húb bude ich zber v lese. Je potrebné k tomu pristupovať zodpovedne a najlepšie urobíte, ak si vyberiete biele hríby. Budete potrebovať 2-3 huby, mali by byť veľké, zrelé a čisté, s väčším a sukulentným klobúčikom, v ktorom bude mnoho výtrusov na rozmnožovanie.

как вырастить грибы дома

Príprava húb

Po tom, čo ste huby priniesli domov, musíte ich dôkladne umyť a nakrájať na malé kúsky. Následne na to ich pomeľte, najlepšie v mlynčeku na mäso, alebo ich úplne najemno nakrájate nožom. Tu budete potrebovať najmä klobúk huby, v ktorom sú uložené výtrusy.

белые грибы

Namočenie húb

Ďalej je potrebné pripraviť zmes na posievanie, kde budete potrebovať vodu a kvasinky. 2-3 veľké huby potrebujú 50 g kvasníc a 4 l vody.

Vo voľnej prírode sa huby množia kvôli divým zvieratám, ktoré ich jedia. V agresívnom prostredí, ktoré vzniká v žalúdku zvierat, sa výtrusy aktivujú a prebúdzajú. Takéto prostredie musíte vytvoriť aj vy a k tomu sú potrebné práve kvasinky.

Takže, vezmite malý hrniec a naplňte ho pomletými hubami. Najlepšie je používať dažďovú vodu alebo vodu z vodovodu, nie kupovanú, pretože všetko môže potom môže vyjsť na zmar. Následne pridáte kvasinky, dôkladne ich premiešate a ponecháte 1,5 až 2 týždne na tmavom a teplom mieste.

грибы в домашних условиях

Príprava na siatie

Po 2 týždňoch musíte túto zmes opäť dôkladne premiešať. Budete potrebovať približne 200 ml, ktoré rozriedite v 2 litroch vody a dôkladne premiešate. Všetko sme pripravili!

грибы в горшках

Sejba húb

Aby huby začali rásť, potrebujú symbiózu (silné väzby s inými rastlinami), preto je lepšie ich vypestovať v kvetináčoch s izbovými rastlinami. Podľa skúseného hubára je najúčinnejšia kombinácia bielych húb s ľaliami, no môžete experimentovať aj s ďalšími rastlinkami.

Čo sa týka siatia húb, jednoducho túto zmes vylejte na izbové rastliny. Nebojte sa polievania, práve to zabezpečí, aby sa čo najviac výtrusov dostalo do pôdy, z ktorých sa neskôr vyvinie podhubie. Teraz na výsledok už len trpezlivo čakáme.

выращивание грибов

Teraz už viete, ako si vypestovať huby aj doma a ako vidíte, nevyžaduje si to veľa času ani peňazí. Tak prečo to nevyskúšať? Ak všetko vyjde, môžete si na nich pochutnať už vo vianočnej kapustnici.

zdroj:takprosto.cc

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “V lese sme našli niekoľko húb, ale namiesto toho, aby sme ich zjedli sme s nimi urobili túto ŠIKOVNÚ vec”