Vedci: nenarodené deti pociťujú bolesť počas potratu už v 12. týždni tehotenstva

 

Vedci naliehajú na lekársku komunitu, aby zabudla na politické preferencie a uznala dôkazy o tom, že nenarodené deti môžu pociťovať bolesť už v 12. týždni tehotenstva.

V článku v časopise Journal of Medical Ethics, Stuart Derbyshire, profesor na Singapurskej národnej univerzite a špecialista na bolesť, píše, že táto téma si zaslúži osobitnú pozornosť.

Derbyshire a jeho spoluautor John Bockmann tvrdia, že mozog a nervový systém plodu sú dostatočne vyvinuté, aby pociťovali bolesť až do 24. týždňa.

Vo väčšine krajín je potrat povolený iba do tohto termínu.

Vedci citujú nové štúdie, ktoré ukazujú, že plod môže zažiť „zdanlivé pociťovanie bolesti“ už v 12. týždni.

A ak nenarodené deti dokážu cítiť bolesť aj v takomto rannom štádiu tehotenstva, určite trpia aj počas samotného potratu.

Doposiaľ sa prezentovali názory o tom, že mozgová kôra zodpovedná za senzorické informácie nebola dostatočne rozvinutá na prenos signálov bolesti až do 24.týždňa.

Vedci však teraz tvrdia, že je to chyba.

Lekári tvrdia, že popieranie schopnosti plodu pociťovať bolesť „je zahrávaním sa s morálnou nezodpovednosťou, čo si jednoducho nemôžeme dovoliť“.

Neobhajujú však zákaz potratov, ale iba ponúkajú možnosť dať plodu analgetikum pred samotným zákrokom.

Čo si myslíte o potratoch?

Photo by Wayne Evans from Pexels

zdroj: https://www.lifenews.com/

 

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Vedci: nenarodené deti pociťujú bolesť počas potratu už v 12. týždni tehotenstva”