11-ročné dievča upadlé do kómy a lekári tvrdili, že jej mozog je mŕtvy. Pravda bola iná

Victoria Arlenová bola jednou z trojčiat. Narodila sa spolu so svojimi dvoma bratmi. Už ako dievčatko milovala pohyb a bola veľmi talentovaná v športe. Victoria bola energické dieťa.

Rané detstvo

Vo veku 11 rokov sa u Victorie objavili príznaky, ktoré sa zdali byť obyčajnou chrípkou. Choroba sa zhoršila a spôsobila zápal pľúc. Po dvoch týždňoch bolo dievča ochrnuté od pása nadol. Kúsok po kúsku začala strácať kontrolu aj nad ostatnými časťami tela. Diagnóza bola šokujúca – ťažká encefalomyelitída. Zničila jej život.

Bezmocná rodina

Viktoriini najbližší sa mohli len prizerať, ako 11-ročná dievčina úplne stratila schopnosť pohybovať sa, jesť a hovoriť. Prognózy neboli optimistické. Rodičia nevedeli pochopiť, prečo sa to ich dcére stalo.

Victoriine tajomstvo

V roku 2006 začala Victoria postupne upadať do kómy. Dievča strávilo takmer štyri roky zavreté vo vlastnom tele. Lekári vysvetlili, že bola vo vegetatívnom stave. Neverili, že sa niekedy zotaví, s čím sa jej rodičia nedokázali zmieriť. Nikto netušil, že Viktória počuje všetky rozhovory, ktoré prebiehajú pri jej posteli.

Prebudenie
Nakoniec sa Viktória prebrala z kómy. Jej telo však nereagovalo. Chcela dať rodičom vedieť, že je jej lepšie, zakričať lekárom, že vôbec neumiera. Telo však jej príkazy neposlúchalo. Dievča počulo, ako lekári hovoria, že jej mozog je mŕtvy a do konca života zostane vo vegetatívnom stave.

Viera rodičov

Rodičia však lekárom neverili. Bez ohľadu na to, čo hovorili odborníci, rodina trávila s Viktóriou veľa času. Neustále sa s ňou rozprávali a prenajali si izbu neďaleko nemocnice, aby boli svojej dcére bližšie. Aj bratia sa rozprávali o všetkom, čo sa dialo mimo zariadenia. Nikto nevedel, že ich dievča počuje, to však mobilizovalo Viktóriu k boju.

Prelomový

V roku 2009 sa Victorii podarilo nadviazať očný kontakt so svojou matkou. Dievča sa postupne začalo „vracať“. Nakoniec dokázala pohnúť prstom, potom rukou. Nezreteľné slabiky sa menili na slová a nakoniec sa z nich stali celé vety. Časom sa naučila sama jesť.

Zotavenie

Hoci jej zotavovanie trvalo dlho, Victoria sa nevzdala. Každý deň urobila malý krok vpred a statočne bojovala. Okrem úžasného prelomu dievča nedokázalo robiť jednu vec – hýbať nohami. Príčinou bolo poranenie miechy a lekári nedávali nádej na zlepšenie.

Stanovisko odborníkov

Každý lekár povedal to isté. Tvrdili, že jedinou možnosťou je invalidný vozík. Victora sa však môže pochváliť silou vôle ako nikto iný. Bojovala, aby dosiahla nemožné. Napriek jej postoju bolo ťažké dosiahnuť akýkoľvek pokrok.

Návrat k normálnosti

Na strednej škole sa Victorii posmievali kvôli jej vozíku. Jej návrat do normálneho života nebol jednoduchý. Jej rodičia sľúbili svojej dcére so zlomeným srdcom, že urobia všetko, aby jej pomohli. Svoj sľub dodržali a ani na chvíľu nestratili nádej. Napokon nastal zlom.

Láska k športu

V detstve Victoria milovala plávanie. Neverila však, že s ochrnutými nohami je to možné. Jej bratia však mali iný názor a v roku 2010 ju hodili do bazéna. Po chvíli zdesenia sa ukázalo, že je stále skvelou plavkyňou. Skok do vody sa ukázal ako hit.

Silná vôľa

Plávanie dalo Viktórii nielen slobodu, ale aj sebadôveru. V roku 2012, keď mala len 17 rokov, sa zúčastnila na paralympijských hrách. Domov si odniesla tri strieborné a jednu zlatú medailu. Vytvorila pritom svetový rekord.

Malý detail

Viktória sa stala inšpiráciou pre milióny ľudí na celom svete. Napriek jej obrovským úspechom existoval jeden detail, ktorý ju udržiaval pri živote – jej invalidný vozík. V roku 2013 ju oslovil odborník, ktorý jej chcel pomôcť. Lekári si mysleli, že je to nezmysel, dievča však zostalo voči ich skepse hluché.

Prvý krok

Po troch rokoch intenzívneho cvičenia, bojov a pádov urobila Victoria prvý krok. Dokázala, že každé slovo lekárov bolo omylom. Konečne začala samostatne chodiť. Hoci jej trvalo štyri roky, kým sa to naučila, bol to neuveriteľný úspech.

O 10 rokov neskôr
Victoria si dnes užíva normálny život. Na minulosť sa nesnaží zabudnúť, pretože práve ona ju formovala. So svojím príbehom sa delí, aby inšpirovala ostatných a ukázala, že niekedy sila vôle dokáže prekonať všetky prekážky.

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “11-ročné dievča upadlé do kómy a lekári tvrdili, že jej mozog je mŕtvy. Pravda bola iná”