11 vecí, ktoré by ste mali vedieť, ak vychovávate dcéru

Výchova dievčat je tvrdá práca, rovnako ako aj výchova všeobecne. Chcete ochrániť deti pred všetkým na svete, no je potrebné si uvedomiť, že naše možnosti sú obmedzené.

Ponúkame vám však niekoľko tipov, ako si vychovať skvelú dcéru a úžasného človeka…

woman and girl sitting on white fur area rugUnsplash

 1. Vaša kozmetika je teraz jej kozmetikou.

Ak sa vaša dcéra veľmi rada hrá s mejkapom, postupom času ju treba naučiť, že čím menej mejkapu použije, tým lepšie, ale teraz to berte len ako zábavu.

 1. Rozprávanie o menštruácii je prirodzenou súčasťou života.

Vašou úlohou je odhaliť pravdu o svojom a jej tele. Nemala by sa ostýchať opýtať sa na tieto veci a je dobré, ak o tom bude informovaná. Nerobte z toho zbytočne tabu.

 1. Snažte sa, aby jej detstvo trvalo čo najdlhšie.

Možno sa bude hnevať, že stále nemôže používať žiaden mejkap, že si nemôže vyberať vlastné oblečenie a že stále nemá mobilný telefón. A toto je vaša práca – nenechať vpustiť svet dospelých do jej bezstarostného detstva.

 1. Udržiavajte jej vzťah s otcom.

Potrebuje vedieť, že existuje muž, ktorý ju miluje. V budúcnosti teda nedá svoje srdce prvému chlapovi, ktorý príde do jej života.

 1. Naučte ju vážiť si peniaze.

Dajte svojej dcére vedieť, že príde deň, kedy nebude na nikom závislá. Mala by teda vedieť, ako rozumne zaobchádzať so svojimi peniazmi.

 1. Hovorte s citom a láskou o svojej postave.

Záleží na vás, ako bude vaša dcéra v budúcnosti vnímať svoju postavu.

Ste to vy, kto vytvára ideál ženskej krásy v jej hlave. Nehovorte pred ňou o tom, že by ste mala schudnúť, že neznášate svoju celulitídu alebo že nemáte rady niektorú časť svojho tela. Týmto spôsobom jej len budete vštiepovať váš pohľad na to, ako by nemalo vyzerať jej telo. V prípade potreby ju ubezpečte, že jej telo má správny tvar aj veľkosť.

 1. Chráňte ju a naučte ju brániť sa.

Tento svet potrebuje silné ženy. Vaša dcéra by mala vedieť, že sa na vás môže vždy spoľahnúť, ale skôr ako vám bude volať, mala by sa pokúsiť problém vyriešiť sama.

 1. Pochváľte svoju dcéru za jej charakter.

Nie je potrebné skladať komplimenty len na jej krásu. Mala by vedieť, že dobrý vzhľad nie je všetko. Povedzte jej, že je šikovná, odvážna alebo láskavá. Sú to veci, ktoré v nej ostanú navždy.

 1. Ukážte prijateľné hranice pri jednaní s ľuďmi.

Pomôžte jej pochopiť, že s ňou ľudia majú zaobchádzať s úctou. Čo je dobré a čo zlé, vysvetlite činmi, nie len slovami. Nakoniec sa aj tak na slová zabudne a vaše činy budú pre ňu vždy dobrým príkladom.

 1. Choďte za svojimi snami.

Vaša dcéra uverí svojím vlastným snom, pochopí, aké dôležité je robiť to, čo skutočne miluje, ak to ukážete priamo na sebe. Hovorte jej o vašich úspechoch, aby vedela, že aj vy máte svoje ciele, na ktorých tvrdo pracujete.

 1. Naučte ju, aby bola rozumná, pokiaľ ide o chlapcov.

Inteligencia, intuícia a dôvera vo vlastné pocity – je potrebné vziať do úvahy všetky tri body.

Zdroj: lifter.com.ua

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “11 vecí, ktoré by ste mali vedieť, ak vychovávate dcéru”