6 historických fotografií, ktoré sú znepokojujúcejšie, čím dlhšie sa na ne pozeráme – a toto je dôvod

Existujú obrazy, ktoré zachytávajú našu minulosť spôsobmi, ktoré si nevieme celkom predstaviť. Sú očarujúce a skutočne k nám hovoria – natoľko, že sa k nim vraciame a pozeráme sa na ne znova a znova. 

Čím viac sa pozeráte na fotografiu , tým viac uvidíte. 

Tieto historické obrázky boli trochu znepokojujúce, keď sme ich prvýkrát videli, ale nemohli sme odvrátiť zrak. Teraz, keď sme ich pozeraním strávili viac času, musíme priznať, že sme ešte viac otrasení ako na začiatku. 

Photo: Unknown / National Archives / Public domain

Keď spojenecké sily oslobodili koncentračné tábory počas posledných dní druhej svetovej vojny, objavili zverstvá, ktoré odporovali ľudskému chápaniu . Vychudnutých väzňov, obrovské pece v krematóriách a celkovo neľudské podmienky sprevádzali pozostatky obetí holokaustu.

Podľa popisu tohto obrázku v Národnom archíve :

Niekoľko z tisícov snubných prsteňov, ktoré Nemci odobrali svojim obetiam, aby uchovali zlato. Americkí vojaci našli pri koncentračnom tábore Buchenwald prstene, hodinky, drahé kamene, okuliare a zlaté výplne.

Americkí generáli ako Dwight D. Eisenhower a George S. Patton tiež písali o tom, že videli porovnateľné predmety na rôznych miestach. Niektoré majetky boli z táborov ako Buchenwald, zatiaľ čo iné boli vyrabované priamo z domovov. Patton napísal , že videl „kufre plné šperkov… lyžice, vidličky, vázy, zuby plné zlata, falošné zuby atď. zhromaždené prostredníctvom „banditských metód“. 

Foto : Neznáme / Wikimedia Commons / Public domain

Keď 6. augusta 1945 dopadla atómová bomba na japonskú Hirošimu,

v okamihu zabila až 70 000 ľudí . Výbuch zničil budovy a ostatné zanechal natrvalo zjazvené svojou silou. Svedčí o tom tieň (na obrázku) na schodoch pobočky Sumitomo Bank Company v meste.

Tieň ako tento bol výsledkom toho, že človek sedel na schodoch, keď došlo k výbuchu; jeho oslepujúce svetlo a energia boli pohltené všetkým, čo mu stálo v ceste. V tomto prípade niekto zabránil tomu, aby svetlo a energia dopadali na betón pod ním a za ním. 

Foto : Neznáme / Wikimedia Commons / Public domain

Borremose Man (na obrázku) pomenovaný podľa oblasti v Dánsku, v ktorej bolo nájdené jeho telo, je jedným z troch tiel nájdených v močiare Borremose v polovici 40. rokov 20. storočia . Po boku dvoch žien (pohlavie jednej však bolo ťažké s istotou určiť) muža udusili v rokoch 800 až 400 pred Kristom.

Borremose Man bol obesený a stále mal okolo krku povraz, keď ho objavili. Bol nahý; jeho ruky nevykazovali známky manuálnej práce; a mal ranu vzadu na hlave. Všetky tri telá v bažine boli pravdepodobne obetované ako súčasť nejakého náboženského alebo duchovného rituálu.

Foto : Lewis Hine / Kongresová knižnica / Žiadne známe obmedzenia

Detská práca tvorila značné percento pracovnej sily v USA (nehovoriac o iných častiach sveta) počas veľkej časti 19. storočia. 

Medzi miestami, kde deti pracovali, boli uhoľné bane. Nie je jasné, koľko rokov majú chlapci na tejto fotografii, ale chlapci boli bežne zamestnaní na odstraňovanie nečistôt z uhlia. 

Foto : Px-lga / Wikimedia Commons / CC-BY-SA 4.0

La Isla de las Muñecas („Ostrov bábik“), ktorý sa nachádza južne od Mexico City, je úložiskom bábik, ktoré bolo určené ako pamätník pre dievča, ktoré sa tam utopilo. V rokoch od jej smrti ľudia vešali bábiky na stromy po celom ostrove. 

Podľa Don Julian Santana Barrera , správca ostrova v 50. rokoch, našiel mladé dievča. Krátko nato našiel vo vode bábiku, o ktorej si myslel, že jej patrí, a zavesil ju na strom. Podľa tradície potom, čo bol prenasledovaný duchom dievčaťa – ktorý posadol bábiku – zavesil ďalšie bábiky, aby ju upokojil.

Barerra neskôr našli mŕtveho blízko miesta, kde objavil dievča. Aj on vraj teraz na ostrove vlastní bábiky.

Foto : Dennis Jarvis / Flickr / CC-BY-SA 2.0

Ruka na obrázku je údajne fotografiou prvého kresťanského kráľa Uhorska, ktorý tento titul prevzal v roku 1000.

Štefan bol korunovaný pápežom Silvestrom II koncom roku 1000 alebo začiatkom roku 1001 nl a podporoval katolícku cirkev vo svojom panstve. Až do svojej smrti v roku 1038 zakladal Štefan v Uhorsku diecézy a kláštory, čo mu pomohlo dosiahnuť svätosť desaťročia po jeho smrti. 

Jeho telo bolo exhumované v roku 1083, v tom istom roku, ako bol kanonizovaný. Jeho pravá ruka bola úplne neporušená, čo mnohí ľudia považovali za znak jeho svätého stavu. Koncom 18. storočia vydala kráľovná Mária Terézia nariadenie, že Štefanova ruka má byť rešpektovaná a chránená v celej krajine. 

Zdroj: ranker.com

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “6 historických fotografií, ktoré sú znepokojujúcejšie, čím dlhšie sa na ne pozeráme – a toto je dôvod”