9 zvláštnych, ale veľmi pravdivých faktov o tehotenstve, o ktorých lekári len zriedka hovoria

Čo vieme o tehotenstve ? Nevoľnosť, bolesti chrbta, nezvyčajný výber potravín – to všetko sú dobre známe fakty. Viete však napríklad, že nenarodené deti môžu plakať? Alebo že všeobecne rozšírený názor, že novorodenci nemajú kolienka, je len mýtus? Ste pripravení čeliť skutočnosti, že sa na vašej tvári a tele môžu objaviť pigmentové škvrny?

Toto sú tie najpozoruhodnejšie fakty o tehotenstve a novorodencoch, o ktorých vám nepovedia ani vaše kamarátky, ani vaši lekári.

©  WenPhotos / Pixabay

  • Nosiť dieťa v brušku celý rok nie je mýtus. Normálne tehotenstvo od počatia do momentu pôrodu trvá 266 dní alebo 38 týždňov. V skutočnosti však toto číslo môže byť väčšie alebo menšie. Napríklad Beulah Hunter bola tehotná celých 375 dní. Jej plod rástol pomalšie ako zvyčajne, preto jej tehotenstvo trvalo viac ako rok, no napokon sa jej narodilo zdravé dievčatko.
  • Počas druhej polovice tehotenstva je tekutina v bruchu matky takmer úplne zložená z moču plodu, ktorý neskôr prehltne.
  • Maternica sa počas tehotenstva zväčší 500-krát , ale po pôrode sa môže zmenšiť alebo zväčšiť. Maternica pred otehotnením je veľká asi ako broskyňa a ku koncu tehotenstva dosahuje veľkosť vodného melónu.
  • Žena bude počas tehotenstva produkovať viac estrogénu ako za celý svoj život, ak nikdy neporodí.

©  kaboompics / Pixabay

  • Počas tehotenstva nerastie len pás a prsia ženy, ale zväčšia sa aj jej chodidlá . Existuje niekoľko dôvodov: nadmerné hromadenie tekutín v tele , mäknutie kĺbov v dôsledku hormonálnych zmien, zvýšený tlak na klenbu chodidla v dôsledku zvýšenej hmotnosti.
  • Bábätká môžu plakať v matkinom brušku, ešte skôr, ako sa narodia. Túto schopnosť si rozvíjajú v treťom trimestri a plač sa zvyčajne vyskytuje v reakcii na nízky decibelový hluk hraný na matkinom bruchu. Videozáznamy z ultrazvuku ukazujú, že deti prejavujú plačlivé správanie, ako napríklad otváranie úst, stláčanie jazyka a niekoľko nepravidelných nádychov.

©  natasupernova / Instagram ©  natasupernova / Instagram

  • Častým „spoločníkom“ tehotných žien je pigmentácia. S týmto problémom sa stretáva 90 % mamičiek. Na ich tvárach sa môžu objaviť špecifické škvrny, najmä v oblasti čela, nosa, brady, lícnych kostí a očí. Farba tejto pigmentácie závisí od pôvodnej farby pleti matky: svetlá pleť stmavne a tmavá zosvetlí.
  • Odtlačky prstov bábätiek sa začínajú  vytvárať v šiestom mesiaci tehotenstva. Keď sa raz sformujú, do konca života sa nezmenia.
  • Nenarodené dieťa môže ochutnať a cítiť jedlo, ktoré jeho matka konzumuje. Je totiž absorbované plodovou vodou a môže formovať jeho budúce preferencie.

Tehotenstvo je úžasné obdobie, kedy ženské telo prechádza premenami, ktoré si len ťažko vieme predstaviť. Ktoré vás najviac prekvapili? Povedzte nám to v komentároch nižšie.

zdroj: brightside.me

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “9 zvláštnych, ale veľmi pravdivých faktov o tehotenstve, o ktorých lekári len zriedka hovoria”