Ako sa vyučuje Pearl Harbor v Japonsku? Toto vedia Japonci o brutálnom útoku na Američanov

Zamysleli ste sa niekedy nad tým, ako  sa v Japonsku vyučujú útoky na Pearl Harbor ? Čo sa vlastne japonskí študenti učia o Pearl Harbor? Je to fascinujúca téma, často rozoberaná medzinárodnou komunitou na Reddite. 

Útok na Pearl Harbor bol prekvapivý úder uskutočnený Japonským cisárskym námorníctvom na námornú základňu Spojených štátov Pearl Harbor na Havaji 7.decembra 1941 (8.decembra 1941 podľa japonského miestneho času), ktorá následne viedla k tomu, že USA vypovedalo vojnu Japonsku a neskôr sa aktívne zapojilo do druhej svetovej vojny.

Nižšie je uvedených niekoľko správ od japonských študentov a učiteľov o tom, ako sa v japonských školách riešia tieto útoky. Ako poznamenáva Redditor /u/ ywja , Japonsko nie je monolit, čo znamená, že tento alebo akýkoľvek iný stručný popis nie je v žiadnom prípade tým, čo si „Japonci“ myslia alebo cítia o tejto téme. Napriek tomu je fascinujúce počuť z prvej ruky, ako je táto téma spracovaná.

Univerzitná študentka Mayako Shibata v roku 2014 pre McClatchyDC povedala , že si nepamätá žiadne hodiny, v ktorých by sa spomínalo, prečo Japonci vlastne zaútočili na Pearl Harbor. Spomenula si však, že jej povedali, že niektorí členovia vlády boli proti tomuto rozhodnutiu.

V článku sa ďalej uvádza, že keď sa v triede spomínal Pearl Harbor, bolo to preto, aby situoval útok, ktorý „zahŕňal viac ako 300 lietadiel, dve bombardovacie vlny a šesť lietadlových lodí“.

Vonkajšie tlaky vyvíjané na Japonsko zo strany USA, ako napríklad vytvorenie línie ABCD (americká, britská, čínska, holandská), ako aj obchodné a zdrojové embargá, ktoré USA uvalili na Japonsko, sa považovali za akty agresie. To viedlo japonských vojenských vodcov k presvedčeniu, že neexistuje iná možnosť, ako začať útok na USA.

Japonsko bojovalo v druhej čínsko-japonskej vojne od roku 1937. Samozrejme, Pearl Harbor bola obrovská udalosť. Ale aby sme pochopili situáciu na Ďalekom východe v tom čase, musíme sa vrátiť do roku 1937, alebo do Mandžuského incidentu v roku 1931, alebo ešte ďalej. Toto je štandardný príbeh a stret s USA je akousi konečnou fázou vojny. To môže byť jeden z dôvodov, prečo Japonci nekladú na Pearl Harbor taký dôraz. Nie je to udalosť, ktorá symbolizuje celý zážitok.

„O útoku na Pearl Harbor sme sa učili menej ako jeden odsek (z učebnice z roku 2002).“

„Nehovorili sme konkrétne o Pearl Harbor, ale o vojne všeobecne. Stručne povedané, Japonci verili, že tri svetové superveľmoci sa zredukujú na Sovietsky zväz, Spojené štáty americké a Japonsko. Keď USA prerušili dodávky ropy, Japonsko si uvedomilo, že budú musieť zaútočiť a musia to urobiť skôr alebo neskôr.“

„Som učiteľ angličtiny na základných školách v Japonsku a dôraz sa rozhodne kladie viac na bomby a následky vojny a na to, prečo sa jej treba vyhýbať. Žil som na japonskom ostrove Okinawa, na vojenskej základni. Naša škola bola mimo základne a Japonky to učili, akoby boli z celého incidentu veľmi zarmútené a rozrušené. Veľa Japoncov si nemyslelo, že sa Pearl Harbor mal stať.

„Som učiteľ angličtiny v Japonsku a bol som pozvaný na prednášku na túto tému. Učiteľ opísal problémy, ktoré viedli Japonsko k vojne, a potom viedol diskusiu. 

Skončilo to tým, že deti súhlasili, že Japonsko nemá právo viesť vojnu a že USA konali správne a nemali inú možnosť, ako odvetu. V inom, menej formálnom prostredí, učiteľ/kamarát deťom vysvetlil, prečo bolo vyhlásenie vojny Japonsku vhodnou reakciou a prečo je mier taký dôležitý. Stručne povedané, lekcie z 2. svetovej vojny by boli schválené v USA. Zároveň to však vyzeralo nacvičené. Nie 100%, len toľko, aby to vyvolalo štipku pochybností.“

Jednoducho sa to prekladá ako „v roku 1941, 8. decembra, japonská pracovná skupina zaútočila na americkú tichomorskú flotilu v prístave na Havaji s úmyslom zasadiť zničujúci úder. Bol to pokus získať kontrolu nad moriami. Súčasne s útokom japonské sily podnikli útoky proti britským silám v Ázii a pohybovali sa s úmyslom zmocniť sa Singapuru.“ Bolo to napísané veľmi objektívne, s nulovými emóciami.

Podľa Redditor /u/ ywja bol útok na Pearl Harbor,

keď sa naň pozeráme v globálnejšom kontexte, skutočne začiatkom konca vojny, v ktorej Japonsko bojovalo od roku 1937. Namiesto toho, aby bol útok považovaný za katastrofický bod obratu ktorý vtiahol USA do druhej svetovej vojny, Japonci ju vnímajú len ako ďalšiu bitku na zozname. Ako potvrdil Redditor /u/ NotAlwaysSarcastic  : 

„Dobre ste poukázali na to, prečo je Pearl Harbor pre Američanov taký významný. Pre Japoncov a vlastne aj pre všetkých ostatných účastníkov 2. svetovej vojny to bola len jedna bitka, aj keď významnejšia ako mnohé iné.“

Japonská Redditor /u/ CentricFlow si spomenula, že bola prekvapená popisom „prekvapivého útoku“ v jej amerických historických knihách a podrobnosťami, s ktorými americké učebnice zdôrazňovali druhú svetovú vojnu spolu s mnohými jej špecifickými bitkami:

„Keď som sa presťahoval do USA a začal som študovať históriu USA na strednej škole, mal som pocit, že existuje viac informácií o tom, čo Japonsko robilo počas druhej svetovej vojny… Najväčší rozdiel oproti informáciám o Pearl Harbor v učebnici USA bola podľa mňa formulácia: „Prekvapivý útok.“ Zdalo sa mi, že slovo „Prekvapenie“ bolo silne zdôrazňované, zatiaľ čo v japonských učebniciach to tak nebolo.“

zdroj: ranker.com

Foto : US Navy / Wikimedia Commons / Public Domain

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Ako sa vyučuje Pearl Harbor v Japonsku? Toto vedia Japonci o brutálnom útoku na Američanov”