Meteorológovia prezradili, aká bude zima na Slovensku a na čo by ste sa mali pripraviť už teraz

Jeseň sa neponáhľa s rozlúčkou. Naďalej nás rozmaznáva miernym teplom. Pri pohľade z okna sa zdá, že by sme nemali očakávať vážne ochladenie. Netreba sa však predčasne tešiť ani smútiť, lepšie je zistiť predpoveď počasia na zimu 2023-2024.

A dnes sa s vami o túto predpoveď podelí redakcia časopisu „mysmezeny.sk“.

Predpoveď počasia na zimu 2023

Samozrejme, predpovedať počasie sa nemusí vždy vydariť: je to nevďačná práca, pretože je vrtkavá ako ženská nálada. Ale meteorológovia sa usilovne snažia odhaliť všetky „náznaky“, na ktoré príroda poukazuje, a pokúšajú sa predvídať, aké prekvapenia si pre nás pripraví nadchádzajúca zima.

Odborníci tvrdia, že táto zimná sezóna sa nebude veľmi líšiť od tej minulej. Aj pozorovania ľudových veštieb naznačujú, že sa neočakáva tuhá zima. Aj keď by ste im nemali slepo veriť, pretože klíma sa postupne mení a niektoré predpovede nefungujú.

Zima na Slovensku sa v posledných rokoch čoraz viac podobá zime na juhu, bez silných mrazov a výdatného sneženia. Ak sa vyskytnú mrazivé dni, vystrieda ich topenie s dažďom a mokrým snehom. Snehová kaša je to, s čím sa musia Slováci počas chladného obdobia vyrovnať. Zmenu počasia zvyčajne sprevádza vietor s drvivými nárazmi, ktorý predstavuje vážne nebezpečenstvo pre ľudské životy.

december 2023

V decembri sa neočakávajú silné mrazy ani výrazné snehové zrážky. Malé mrazy na začiatku mesiaca od – 1 do – 5 stupňov nebudú trvať dlho. Po nich sa očakáva oteplenie s miernymi dažďami a premenlivou oblačnosťou. Miestami sa vzduch oteplí až na + 7 stupňov.

V januári by sa nemali očakávať výdatné zrážky. V tomto mesiaci predpovede meteorológov nepredpokladajú silné mrazy, ale bez chladného počasia sa nezaobíde. Nočná teplota môže klesnúť na – 8 stupňov Celzia a v niektorých oblastiach teplomer klesne až na – 10 stupňov Celzia. Takéto mrazivé dni sa však stanú vzácnosťou, pretože pre naše podnebie sú charakteristické denné výkyvy od – 5 do + 5. Nezabúdajte, že zimu nikto nezrušil: bude snežiť a budú mrazy, ale nie také silné ako predtým.

Február je známy svojou nepredvídateľnosťou, charakterizujú ho prudké zmeny teplôt s nečakanými snehovými búrkami. Predpovede hovoria, že tento mesiac bude chladnejší ako predchádzajúci, ale počasie sa nebude veľmi líšiť od januára. Na niektorých miestach budú teplomery v noci ukazovať až – 11 stupňov. Na koniec zimy odborníci nesľubujú výrazné zrážky, hoci nikto nie je imúnny voči prírodným katastrofám.

Predpoveď počasia na zimu 2024

Nadchádzajúca zima by mohla byť v Európe chladnejšia, než sa doteraz očakávalo. Je pravdepodobné, že Európania by mali byť pripravení na snehové záveje.Sneh je však pre nich dočasným javom, pomerne rýchlo sa roztopí.


Skutočnú zimu s krutými mrazmi a pravidelným snežením budú musieť vydržať obyvatelia Poľska a Česka. Čím severnejšie je oblasť ich bydliska, tým menej často bude dochádzať k topeniu a tým dlhšie bude zima trvať. Klimatické zmeny ovplyvňujú poveternostné podmienky v celej krajine, ale v zimných mesiacoch sa neočakáva výrazný nárast teplôt.

Bez ohľadu na to, čo predpovedajú meteorológovia na nadchádzajúcu zimu, odporúčame pripraviť sa na ňu mimoriadne zodpovedne. V prvom rade by ste si mali zaobstarať pohodlné oblečenie, pretože už dávno je známe: neexistuje zlé počasie, iba nevhodné oblečenie. Je tiež potrebné postarať sa o teplo v dome, potom sa žiadnej zimy nezľaknete. Nie nadarmo sa v jednom múdrom prísloví varuje: „Pripravte si sánky v lete!“.

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Meteorológovia prezradili, aká bude zima na Slovensku a na čo by ste sa mali pripraviť už teraz”