Muž kvôli chorobe strávil 28 rokov neustále zohnutý. Po nebezpečných operáciách vyzerá ako nový muž

Rok 1991 bol pre chlapca menom Li Hua osudový. Li mal len 19 rokov, keď mu diagnostikovali mimoriadne ťažkú formu ankylozujúcej spondylitídy. Najprv pociťoval bolesť kĺbov a kostí, ale ako choroba postupovala, začala mu tuhnúť chrbtica.

Toto strašné ochorenie sa často vyznačuje tým, že sa šľachy prichytávajú ku kostiam, takže mužovi chrbát jednoducho stuhol v pokrivenej polohe. Postupom času Li nemohol stáť, chodiť, sedieť ani vzpriamene ležať. Jeho matka sa o neho celý život starala, pretože nedokázal sám jesť ani piť vodu.

Jeho rodina vždy hľadala pomoc a liečbu, ale pre nedostatok peňazí si nikdy nemohla dovoliť zaplatiť liečbu v zahraničí. Okrem toho by bola akákoľvek operácia veľmi riskantná. Pri takomto zložitom zákroku by Liovi hrozila smrť na operačnom stole, preto mnohí chirurgovia váhali, či sa majú pustiť do takého náročného prípadu.

V máji 2019 sa však k mužovi a jeho matke dostala úžasná správa: profesor, ktorý vedie oddelenie chirurgie chrbtice v univerzitnej nemocnici v Šen-čene, súhlasil s vykonaním operácie. Samozrejme, pred operáciou rodine jasne načrtol možné scenáre – muž mohol zostať ochrnutý alebo dokonca zomrieť na operačnej sále.

Liova matka uviedla, že sa o liečbu svojho syna snažila od svojich 40 rokov.

Teraz má 71 rokov a obáva sa, že môže sama ochorieť a zomrieť, pričom sa o syna nebude mať kto postarať. „Nemáme inú možnosť. Samozrejme, že sa o neho veľmi bojím, ale po 20 rokoch snaženia je tu už len jediná šanca,“ povedala. Profesor videl pacientov postihnutých touto chorobou, ale Liin prípad bol jedným z najťažších. Zložitosť operácie prirovnal k výstupu na Everest – veľmi náročné, ale je tu šanca. Mužova operácia bola rozdelená do štyroch etáp, počas ktorých mu chirurgovia zlomili a prestavali chrbticu.

Po úspešných operáciách v období od augusta do októbra minulého roka dnes muž vyzerá ako nový človek.

Konečne sa po 28 rokoch môže postaviť, sadnúť si, rovno si ľahnúť a dokonca chodiť s chodítkom. Po dlhej rehabilitácii sa muž cíti čoraz lepšie a najväčšie bremeno a zodpovednosť spadla z pliec jeho matky.

„Nebyť doktora Taa, tak by som sa nezotavil. Je to môj záchranca a som mu veľmi vďačný, a predovšetkým mojej matke,“ povedal Li novinárom.
Dnes sa Li cíti dobre a toto video zachytáva celý dojímavý príbeh:

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Muž kvôli chorobe strávil 28 rokov neustále zohnutý. Po nebezpečných operáciách vyzerá ako nový muž”