Nábožensky založení ľudia sú šťastnejší než ateisti. Psychológovia vedia, prečo je to tak…

Ľudia, ktorí sa zúčastňujú na náboženských podujatiach, sú šťastnejší ako ateisti a pasívni veriaci, zistili experti z Pugh Research Center v USA.

Aby sme pochopili, ako spolu súvisí náboženstvo a zdravie, vedci vykonali metaanalýzu troch hlavných medzinárodných prieskumov uskutočnených v poslednom desaťročí.

Takmer 20 tisíc ľudí sa stalo ich súčasťou. Po analýze výsledkov prieskumov v 24 krajinách výskumní pracovníci zistili, že prívrženci náboženstiev sa spravidla cítia šťastnejší a ich zdravie by im mohli mnohí závidieť.

Avšak, nebola to samotná viera, ktorá robila ľudí šťastných, ale pôsobnosť v náboženských spoločenstvách.

Bežní veriaci, ktorí sa nezúčastnili týchto náboženských aktivít, neboli o nič šťastnejší ako ateisti.

Medzi aktívne veriacich ľudí patrili zvyčajne staršie vydaté ženy s nízkymi príjmami. Len 10% aktívnych veriacich nadobudlo vyššie vzdelanie. Medzi ateistami prevládali vzdelaní nezosobášení mladí muži.

Náboženstvo sa ukázalo byť v určitej miere prospešné aj pre zdravie – veriaci mali menšie sklony k fajčeniu a pitiu alkoholu.

Viera však nijako neovplyvňovala telesnú aktivitu a sklony k obezite. No aj samotní veriaci si svoj zdravotný stav ohodnotili ako lepší, než mnohí ateisti.

Podľa vedcov môže viera v Boha pomôcť ľuďom nájsť zmysel života, ktorý ich robí šťastnejšími.

Rovnako ako akýkoľvek cieľ, náboženstvo má pozitívny vplyv na ľudí, pretože ich motivuje, aby sa usilovali o šťastie. Umožňuje im tiež zažiť pocit spolupatričnosti, ktorý znižuje riziko osamelosti a depresie.

Podľa výskumu, duchovné spojenie s najvyššou mocou, kompenzuje ľuďom nedostatok ľudskej komunikácie v ich vlastnom živote.

Navyše, náboženstvo ovplyvňuje mozog ako liek alebo upokojujúci prostriedok, stimuluje náladu a poskytuje utišujúci účinok. Počas náboženských obradov sa v mozgu aktivuje produkcia dopamínu, čo prináša pocit uspokojenia.

Myslíte si, že náboženstvo robí človeka šťastnejším?

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Nábožensky založení ľudia sú šťastnejší než ateisti. Psychológovia vedia, prečo je to tak…”