Najagresívnejšie a vzdorovité deti sú od 2 do 4 rokov. Sú horšie než pubertiaci

Aj vaše dieťa máva chvíľky, kedy ho nespoznávate? Mení sa na neposlušného čerta v momentoch, kedy to vôbec nie je vhodné? Nezúfajte, je to úplné prirodzené a patrí to k ľudskému vývinu. Podľa vedcov sú malé deti omnoho agresívnejší ako napríklad tínedžeri.

Výskum, ktorý potvrdil tento fakt uskutočnila spoločnosť  JAMA Network Open, ktorá skúmala malé 2223 deti oboch pohlaví vo veku 18 mesiacov až 13 rokov. Pred výskumom sa rodičov opýtali, ktorý vek je podľa nich v rámci agresivity najnáročnejší a takmer všetci sa zhodli na veku v období puberty. Rodičia však pravdu nemali.

Výsledok výskumu bol naozaj prekvapivý.

Podľa výsledkov je najnáročnejší vek 2-4 rokov, kedy je agresivita naozaj na najvyššej úrovni. V

období 3,5 roka sa postupne začína zmierňovať až do obdobia nástupu na základnú školu, kedy vie dieťa svoj hnev dokonalo kontrolovať.

Aj napriek tomu, že sa agresivita ako tak prejavuje v tomto období u všetkých detí, existujú určité faktory, ktorú ju dokážu nabudiť viac a viac.

Podľa vedcov sú deti v mnohopočetných rodinách omnoho agresívnejšie, pretože ich rodičia nevedia kontrolovať z dôvodu nedostatku času pre každé jedno dieťa v rodine.

Okrem toho aj detí nevzdelaných rodičov bývajú agresívnejšie, pretože rodičia na ich hnev nevedia dostatočne rýchlo reagovať. Sociálne faktory na dieťa vplývajú taktiež. Ak sa dostane najmä v neskoršom veku do zlej skupiny ľudí, dokáže si vybudovať osobnosť agresora a tak je vhodné tomu včas zabrániť.

Je potrebné dávať pozor, aby dieťa prešlo zdravým vývojom a nie takým, s ktorým si svoj hnev prenesie až do dospelosti, kde bude podporený alkoholom, drogami, či inými závislosťami. Väčšiu náchylnosť k agresivite majú chlapci a to najmä v neskoršom veku, kedy sa agresivita prejavuje najmä nevhodnými slovami.

Výskum preukázal aj to, že ak je dieťa vo veľmi nízkom veku pokojné, ľahko sa neskôr stane agresívne ako to dieťa, ktoré bolo agresívne vo veku 2-4 rokov.

Najlepšie urobí každý rodič, ak svoje dieťa bude zahŕňať láskou už od narodenia. Vtedy sa formuje osobnosť a je podstatné, aby sa dieťatko cítilo príjemne a bolo ľúbené.

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Najagresívnejšie a vzdorovité deti sú od 2 do 4 rokov. Sú horšie než pubertiaci”