Pozrite si 10 pravidiel, s ktorými je výchova dieťaťa maličkosťou

Nádherné ilustrácie od talentovaného ilustrátorky Dinary Galieva zobrazujú základné pravidlná dobrej výchovy. Tieto pravidlá vytvoril Nikita Ivanov, ktorý s nimi vychoval dve poslušné detičky. Pozrite sa s nami na to, či tieto pravidlá fungujú aj u vás.

  1. Je dôležité aby sa deťom dávali zákazy tak, aby nebola ohrozená ich bezpečnosť a osobná sloboda iných. Nechajte dieťa experimentovať, nech vyskúša všetko, čo je pre neho bezpečné. Ak tým dieťa netrpí a neohrozuje, či neobmedzuje iných, je to v poriadku.

2. Dieťa musí vedieť, že trest je pre neho stanovený dopreduneodvratný a predvídateľný. Je dôležité, aby boli jasne stanovené pravidlná, inak nastáva chaos. Pri trestoch musí dieťa vedieť, prečo a za čo je trestané. Krik by sa pri trestoch vyskytovať nemal, pretože to dieťa len rozzúri a tie isté chyby bude robiť stále dookola.

3. Trestom za zlé správanie musí byť jednotný trest. Ak jeden z rodičov potrestá dieťa, druhý rodič trest nesmie zmeniť, alebo zrušiť. Rodičia musia držať spolu.

4. Staršie dieťa nesmie byť zahltené povinnosťami len preto, že sa narodilo skôr. Má mať viac príležitostí rozvíjať samého seba. Žiadne dieťa nemusí robiť niečo len preto, že je staršie. S týmto by mohlo dôjsť len k naštrbeniu vzťahu s mladším súrodencom.

5. Deti sa správajú presne tak, ako sa správajú rodičia vo chvíľach, ked‘ si neuvedomujú, že ich dieťa sleduje. Ak ste pokojní a vyrovnaní rodičia, také bude aj vaše dieťa.

6. Nikdy nehovorte deťom to, čo by ich mohlo vystrašiť. Frázy typu „mamka ťa už nebude mať rada“, „príde po teba zlý policajt“, „príde zlý ujo sused a bude kričať“, by mali byť vo výchove zakázané.

7. Porovnávanie detí je zabijak ich sebavedomia. Ak chcete, aby bolo dieťa šťastné a vybudovalo si vzťah ku škole, či k aktivitám, ktoré vykonáva, nikdy mu nehovorte, že je niekto lepší, alebo že práve on je najlepší.

8. Dajte dieťaťu možnosť voľby. Ak chcete, aby z neho vyrástol rozhodný a sebavedomý dospelý človek, nikdy mu nehovorte, že vy viete najlepšie, čo je pre neho dobré. Dajte mu možnosť výberu čo chce na raňajky, aké chce hračky, aké rozprávky chce pozerať alebo čo chce nosiť.

9. Na deti neplatí veta: UROB TO. Musíte im ísť príkladom a urobia všetko, čo očakávate aj bez toho, aby ste im to povedali. Nezabudnite ich inšpirovať a byť dobrým príkladom.

10. Základom výchovy je bezpodmienečná láska. Dieťa nemusí byť jednotkárom, nemusí plávať najrýchlejšie z triedy a nemusí mať talenty, aké máte vy. Treba ho milovať také, aké je.

zdroj:kreativita

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Pozrite si 10 pravidiel, s ktorými je výchova dieťaťa maličkosťou”