Práve vyšlo najavo, že máme dva mozgy. Pozrite sa, ako je to možné

Vo februári 2020 sa kanadské deti nevedomky stali súčasťou prelomového vedeckého úsilia, ktoré vrhlo svetlo na novú hranicu vo vede známu ako os črevo-mozog. Táto novovznikajúca oblasť skúma zložitý vzťah medzi črevom a mozgom, čím spochybňuje tradičné predstavy o vedomí a poznaní.

Váš mozog je ovplyvnený vašimi črevami.

Na experimente sa zúčastnilo približne 50 detí z Ontária a Britskej Kolumbie. Dostali balíček obsahujúci fľaštičku s konzervačným roztokom a špachtľu. Ich rodičia im odobrali vzorky stolice, ktoré boli zaslané na genetické sekvenovanie na Univerzitu Britskej Kolumbie. Cieľom tejto štúdie bolo zistiť, ako mikrobiálny život v črevách ovplyvňuje vývoj mozgu a poznanie.

Os črevo – mozog naznačuje, že náš mozog, ktorý je zodpovedný za komplexné myslenie a emócie, je zásadne ovplyvnený baktériami žijúcimi v našich črevách, ďaleko od našej hlavy. Stala sa významnou oblasťou neurobiológie a spája sa so stavmi, ako sú autizmus, depresia a syndróm dráždivého čreva.

Ukazuje sa, že črevá zohrávajú oveľa väčšiu úlohu v našej pohode.

Výskumníci z rôznych oblastí sa spojili, aby pochopili tento jav. Vykonávali testy kognitívneho vývoja dojčiat, napríklad ich schopnosti sledovať pozornosť, rozoznávať rytmus a spracovávať jazyk. Tieto testy potom porovnali so zložením baktérií v ich črevách.

Kým kedysi sa baktérie považovali za problémové, v súčasnosti zohrávajú kľúčovú úlohu pri trávení. Trh s probiotikami (dobrými baktériami) prudko vzrástol, čím sa zdôraznil význam zdravia čriev pre celkovú pohodu.

Moderný životný štýl negatívne ovplyvňuje os črevo-mozog.

Os črevo-mozog slúži ako komunikačná sieť medzi črevným mikrobiómom a nervovým systémom. Tento obojsmerný vzťah zahŕňa produkciu neurotransmiterov a molekúl v čreve, ktoré ovplyvňujú funkciu mozgu.

Výskum navyše naznačuje, že moderný životný štýl mohol viesť k strate určitých kľúčových črevných mikróbov. Domorodé populácie s rozmanitejšími a starobylejšími črevnými mikróbmi majú mikrobiálne profily odlišné od profilov ľudí v rozvinutých krajinách.
Potrebujeme probiotiká.

Štúdia na bábätkách odhalila aj zaujímavé súvislosti medzi špecifickými črevnými baktériami a kognitívnymi schopnosťami. Napríklad dojčatá, ktoré mali v črevách viac baktérií rodu Bifidobacterium, vykazovali lepšie schopnosti sledovania pozornosti, čo poukazuje na potenciálnu úlohu probiotík pri vývoji mozgu.

Táto oblasť štúdia ponúka vzrušujúce vyhliadky na pochopenie zdravia mozgu a kognitívneho vývoja. Ako bude výskum napredovať, môže priniesť nové poznatky o regulácii nálady, kognitívnych funkciách a spánku, čo v konečnom dôsledku zlepší naše chápanie vzájomného pôsobenia čriev a mozgu.

Nové výskumy zdôrazňujú hlboké prepojenie medzi zdravím čriev a duševným zdravím a naznačujú, že nerovnováha črevných baktérií môže ovplyvniť kognitívne funkcie a náladu, čo vedie k stavom, ako sú úzkosť a depresia.

Táto zložitá súhra medzi črevami a mozgom zdôrazňuje význam starostlivosti o zdravie čriev pre udržanie celkovej fyzickej a emocionálnej rovnováhy.

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Práve vyšlo najavo, že máme dva mozgy. Pozrite sa, ako je to možné”