Rodičia poslali dcéru na operáciu, aby odstránili zriedkavé materské znamienko, „Ľudia by na ňu pozerali“

Matka sa nedávno s úľavou podelila o dojímavý moment, keď sa jej dievčatko rozlúčilo s materským znamienkom na čele. Nie však skôr, ako čelila kritike zo strany zdravotníckych orgánov.

Vzácne materské znamienko

Zoznámte sa s príbehom Celine Caseyovej a jej dvojročnej dcéry Vienna Shawovej, ktorá sa narodila s vrodeným melanocytovým névom (CMN) na čele, čo je nezvyčajné materské znamienko, ktoré postihuje len jedného z 20 000 novorodencov.

Keď sa Celine dozvedela o materskom znamienku, bola plná obáv a mala pocit, že počas tehotenstva mohla nejakým spôsobom urobiť chybu, pričom nevedela, čo bude znamienko pre jej dcéru znamenať. Vedela len to, že chcela, aby bolo odstránené, a jej cieľom bolo, aby jej dcéra vyrastala bez pocitu odlišnosti.

© viennarosebrookshaw / Instagram

Hoci materské znamienko nemalo žiadne dôsledky na Brookshawovej fyzickú pohodu, Casey chápala potenciálny vplyv, ktorý by mohlo mať na jej duševnú pohodu, keď bude dospievať a stretávať sa s inými deťmi, ktoré by mohli byť zvedavé na jej stav. Celine spomínala, že v istých momentoch rodina zakrývala Viennino materské znamienko tým, že jej zakrývala tvár: „Denne sme s ňou chodili von a stretli sme sa s niekoľkými pohľadmi.“

Operáciu však nebolo ľahké dosiahnuť.

© viennarosebrookshaw / Instagram
Keď sa obrátili na NHS so žiadosťou o pomoc, rodina sa stretla s odrádzajúcou spätnou väzbou. Lekári nemohli pristúpiť k operácii na odstránenie znamienka, pretože by sa kvalifikovala ako kozmetický zákrok.

Rodičia to však takto nevnímali. Hlboko sa obávali, že ostatné deti si ju budú doberať, čo ovplyvní jej duševné zdravie už od útleho veku. Casey sa tiež obávala, že ak znamienko neodstránia, dcéra by ju a jej partnera mohla začať nenávidieť.

© viennarosebrookshaw / Instagram
Rodičia sa rozhodli konať na vlastnú päsť a získať potrebné peniaze súkromne. Po zorganizovaní crowdfundingu vyzbierali 52 000 dolárov za 24 hodín. Náklady na nemocnicu sa však v roku 2020 zvýšili a potrebovali získať ďalších 27 000 USD. S novou žiadosťou o financovanie nakoniec svoj cieľ splnili.

Čakali ich ťažké časy s lekármi.

© viennarosebrookshaw / Instagram
Nezhody medzi lekárskym tímom a rodičmi spôsobili rozkol v názoroch. Rodičia Vienny sa usilovali o odstránenie znamienka prostredníctvom operácie, ale chirurg zákrok odmietol vykonať. Postoj chirurga vychádza z presvedčenia, že takéto rozhodnutie by malo urobiť len dieťa, keď dosiahne plnoletosť.

Po vzniku tohto sporu Daniel Brookshaw, otec Vienny, vyjadril svoje sklamanie z názoru lekára. Lekár tiež spomenul konzultáciu s dermatológom, ktorý súhlasil s chirurgom a uviedol, že znamienko neohrozuje zdravie Vienny, ani nie je rakovinové.

Operácia však bola úspešne vykonaná.

© viennarosebrookshaw / Instagram
Teraz má Vienna dva roky a lekári jej znamienko úspešne odstránili, pričom jej zostala len slabá jazva medzi obočím. Casey na svojich sociálnych sieťach často poskytuje aktuálne informácie o jazve a procese zotavovania malej Shaw, pričom jej sledovatelia komentujú, ako krásne jej dievčatko vyzerá.

Casey prezradila, že hoci materské znamienko bolo odstránené, stále museli cestovať medzi mestami, aby zhodnotili hojenie jazvy a určili, či bude potrebovať ďalšie zákroky okrem troch, ktoré už podstúpila. Shaw teraz žije životom typického dvojročného dieťaťa.

© Celine Casey / Facebook

Prípad Vienny a jej materského znamienka vrhá svetlo na zložitý vzťah medzi obhajobou rodičov a autonómiou dieťaťa v lekárskych záležitostiach. Zatiaľ čo jej rodičia chceli zabezpečiť jej spoločenské prijatie a blaho, lekári zdôrazňovali potrebu rešpektovať budúcu autonómiu

Vienninho tela. Príbeh dievčaťa slúži ako pripomienka zložitých etických úvah, ktoré sa objavujú pri pohybovaní sa na hraniciach rodičovskej autority a autonómie jednotlivca, a pripomína širšie úvahy o právach maloletých v lekárskej sfére.

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Rodičia poslali dcéru na operáciu, aby odstránili zriedkavé materské znamienko, „Ľudia by na ňu pozerali“”