Rozdiel medzi bežnými a elektronickými cigaretami je obrovský! Ľudia však tomu neveria… Šokujúci

Úrad verejného zdravia v Anglicku uskutočnil experiment s cieľom určiť škodlivý účinok, ktorý má fajčenie na telo fajčiara a ukázať, ako sa dá predísť škodám prechodom na elektrické cigarety či úplným skoncovaním fajčenia.

Viac ako 44% fajčiarov sa mylne domnieva, že elektronické cigarety sú rovnako škodlivé ako tie bežné.

Nasledujúce video ukazuje experiment vedený expertmi v oblasti zdravia, Dr. Lion Shahab a Dr. Rosemary Leonardová. Porovnávajú, aký vplyv má mesačné vdychovanie rakovinotvorných chemikálií a dechtu na priemerného fajčiara oproti nefajčiarovi alebo človeku používajúceho elektronickú cigaretu.

Experiment simuluje účinky inhalácie tabakového dymu, vapingu (inhalácie látok z elektronických cigariet) a normálneho vzduchu do pľúc – pľúca predstavujú tri sklenené „zvončeky“ naplnené vatou.

Každá nádoba je pripojená k čerpadlu, z ktorého sa vypúšťa tabak z cigarety, druhý nádobu napĺňa obsahom z elektronickej cigarety a tretia nádoba je plnená obyčajným vzduchom.

Na konci experimentu má vata v tabakovej nádobe hnedú farbu, rovnako ako aj vnútorná strana nádoby. Vytiahnutá hadička bola navyše upchatá dechtom.

Naopak, nádoba, kde bol použitý efekt elektronických cigariet, zostala v podstate nezmenená. Povrch vnútornej strany nádoby bol pokrytý vodnou parou, zatiaľ čo kúsky vaty boli zafarbené len minimálne.

Riaditeľ úradu pre verejne zdravie, profesor John Newton, uviedol, že experiment jasne ilustruje ostrý kontrast medzi účinkami fajčenia bežných a elektronických cigariet

Štúdie ukazujú, že inhalácia látok pochádzajúcich z elektronických cigariet je minimálne o 95% menej škodlivejšia ako fajčenie bežných cigariet.

Profesor Newton povedal: „Bolo by tragické, keby tisíce fajčiarov, ktorí by mohli prestať fajčiť s elektronickou cigaretou, boli odradený kvôli falošnému strachu o jej nebezpečných účinkoch. Musíme ubezpečiť fajčiarov, že prechod na elektronickú cigaretu bude oveľa menej škodlivý ako fajčenie.

Chceme podporiť viac fajčiarov, aby pomocou e-cigariet alebo iných náhrad nikotínu, ako sú náplasti alebo žuvačky úplne skoncovali s fajčením. Pretože práve to výrazne zvýši ich šance na úspech.“

Fajčenie výrazne zvyšuje riziko vzniku viac ako 50 závažných ochorení vrátane rakoviny a srdcových ochorení a zdvojnásobuje riziko úmrtia pri mozgovej príhode.

Z 6,1 milióna fajčiarov v Anglicku, šesť z desiatich chce prestať fajčiť, ale mnohí sa o to pokúšajú len silou vôle, napriek tomu, že ide o najmenej účinnú metódu.

Nedávne štúdie ukazujú, ženu fajčiarov, ktorí prestali fajčiť s elektronickou cigaretou, je menšia pravdepodobnosť opätovného návratu k fajčeniu.

Dr. Leonardová povedala:

„Zúčastnila som sa tohto experimentu, pretože každý deň vidím ničivé účinky fajčenia na zdravie ľudí, ale málokedy dostávam príležitosť skutočne ukázať ľuďom, čo sa deje vo vnútri ich pľúc, keď fajčia.

Keď odporúčam e-cigarety, počúvam o mnohých mylných predstavách. Výsledky tohto experimentu jasne ukazujú, že každá cigareta, ktorú fajčíte, spôsobí, že decht vstúpi do vášho tela a šíri jed ďalej prostredníctvom krvi.

Vaping (fajčenie elektronických cigariet) je oveľa menej škodlivý ako fajčenie a dúfam, že tento experiment povzbudí fajčiarov, aby sa pokúsili prestať fajčiť.

Nezáleží na tom, ako ste starý, nikdy nie je príliš neskoro na to, aby ste prestali.“

Fajčíte? Ste fanúšikmi elektronických cigariet?

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Rozdiel medzi bežnými a elektronickými cigaretami je obrovský! Ľudia však tomu neveria… Šokujúci”