Akí sú muži po päťdesiatke a prečo sa z niektorých z nich v starobe stávajú nevrlí dedkovia

Hovorí sa, že prvých 30 rokov detstva je pre človeka najťažších. To je, samozrejme, vtip. Ale na každom vtipe je kus pravdy: formovanie osobnosti muža trvá o niečo dlhšie ako formovanie osobnosti ženy. Ak ženy vo veku 25 rokov už vedia, čo chcú, a väčšina z nich je vo vzťahu vážna, u mužov je tento ukazovateľ o niečo vyšší. Môžeme povedať, že vo veku 40 rokov je príkladný predstaviteľ silnej polovice ľudstva v rozkvete. Ako vyzerá príkladný päťdesiatnik?

Chcem sa podeliť o svoje osobné postrehy a pripomienky mojich obľúbených psychológov k tejto téme. Vopred upozorňujem, že nechcem nikoho v žiadnom prípade uraziť! V poslednom čase však čoraz častejšie vídavam nie starnúcich ušľachtilých levov, ale mrzutých mladých dedkov. Mimochodom, títo dedkovia majú niekedy aj 30 rokov, ale to už je ťažký prípad. Teraz vám poviem, ako rozoznať jedného od druhého.

MUŽ VO VEKU PÄŤDESIAT ROKOV


Začnime s tým príjemným – s levmi. Sú to muži, ktorí úplne prešli cyklom formovania osobnosti, našli sami seba a realizovali svoj potenciál. Ale to všetko sú len slová a v skutočnosti ich odlišujú nasledujúce detaily.

Skutočný lev krásne starne. Je ako vyzretý silný alkohol – netreba veľa, aby ste z neho stratili hlavu. V prvom rade pozornosť padá na dobré zdravie a fyzickú kondíciu.

Zdravé telo v päťdesiatke už nie sú gény ani šťastie, ako to býva v mladosti, ale pevná voľba a tvrdá práca na sebe. Absencia pivného brucha je ďalším plusom, čo mimochodom hovorí nielen o dobrej disciplíne, ale aj o vysokej hladine testosterónu. Ten ovplyvňuje mužskú príťažlivosť, ambicióznosť a aktivitu vo všeobecnosti.

Charakter človeka


Druhým a oveľa dôležitejším faktorom je zdržanlivosť. Dobre vychovaný muž vo veku 50 rokov nebude zvyšovať hlas a nebude sa zúčastňovať na pochybných sporoch. Cení si nielen svoj čas, ale aj čas iných.

Lev je skutočný džentlmen. A túto vlastnosť, mimochodom, mnohí muži získavajú až na svahu rokov. Keďže pochopiť, čo žena chce, nie je také jednoduché, chce to čas. Alexander Šachov – rodinný psychológ – hovorí: každý muž, ktorý si váži sám seba, sa musí naučiť chápať ženy a vedieť prevziať zodpovednosť. Tento odborník často zdôrazňuje, že skutočný muž lev sa vyznačuje potrebou postarať sa o niekoho, nielen o seba.

Lev bol často ženatý, niekedy dokonca viackrát. To o ňom mimochodom nevypovedá nič zlé. Ten istý psychológ vtipne konštatuje: do istého času sú všetci muži takzvaní sukničkári. Až kým nenadobudnú skúsenosti a nie sú dostatočne zrelí na to, aby si vytvorili vlastnú rodinu. Vernosť je pre dospelého muža výsledkom správne nastavených priorít, ukazovateľom zrelosti.

Práve slobodní, ktorí za celý svoj život nedokázali nadviazať žiadny vážny vzťah, by sa mali obávať. Moja mama hovorievala, že ak sa muž neožení do 35 rokov, sám Boh si ho nevezme.

Lev nepije, nezúri a hlavne sa nesťažuje na život. Práve to ho odlišuje od typického mladého starého muža.

Muži, ktorí starnú skoro

Takéto niečo sa môže stať každému: kríza stredného veku, osamelosť, zlá výchova. Ale nie každý sa zmení na nevrlého starého dedka. Keď sa naňho pozriete takto, vyzerá, že vrásky sú takmer neviditeľné a číslo v pase nie je najväčšie. Ale ak sa pozriete pozorne, dedko je dedko.

Dedko sa vždy na všetko sťažuje. Predovšetkým na svoje zdravie, politiku, manželku a prácu. Reptanie nerobí dobrú reklamu žiadnemu mužovi a zo zrelého muža okamžite urobí starého čudáka. A nie je to tak, že by sa nepatrilo, aby sa muž sťažoval. Je to neochota čokoľvek zmeniť: ísť k lekárovi, športovať, zmeniť prácu, budovať vzťahy s blízkymi.


Môžete si všimnúť trend, že po 40. roku života si mnohí ľudia volia cestu degradácie. Nielen muži, aj ženy, pretože nikto nie je dokonalý. Uvedomiť si, že život ide dolu vodou, je veľmi jednoduché: desiatky rokov sa v ňom nič nemení, z človeka vyprchá radosť a všetko nadšenie. Oči zhasnú – je koniec.

U mužov takýto úpadok často sprevádza závislosť od alkoholu. Je to silný katalyzátor, ktorý odhaľuje všetky najtemnejšie stránky osobnosti. Existuje na to dokonca vedecké vysvetlenie. Alkohol časom vyčerpáva sivú hmotu mozgu, ktorá je zodpovedná za sebakontrolu. Takýto človek sa prestáva ovládať, stáva sa hrubým, krutým a sebeckým. Okrem toho pitie vyvoláva vznik depresie, verného spoločníka alkoholikov.

Arogantný muž po päťdesiatke


Takýchto 50-ročných dedkov ste už v dopravných prostriedkoch určite stretli. K pokladni idú bez toho, aby stáli v rade, na ulici na vás pozerajú s nevôľou. V ich kolíne jasne počuť tón alkoholu, nič im nestojí za to, aby strčili dámu lakťom do hrude. Nedajbože, aby ste mu šliapli na posledné čisté topánky! Odpoveďou by bola trojposchodová nadávka.

A to je nič. Ale keď začne dedko flirtovať, nie je to žiadna sranda. Obscénnosti, otvorený sexizmus, porušovanie osobných hraníc, to všetko je súčasťou dedkovej taktiky. Za svojich 50 rokov sa nikdy nenaučil komunikovať so ženami a rozhodol sa, že keď to nefungovalo vtedy, nemá zmysel to skúšať teraz.

Dedkov, samozrejme, možno ľutovať. Často majú celú škálu vecí: od ťažkého detstva až po artritídu. Teraz pracuje ako ochrankár v nákupnom centre, ale ako dieťa sníval o tom, že sa stane astronautom! Teraz má pivné brucho a plešinu, ale pred 20 rokmi, keď mal lepší metabolizmus, bol považovaný za prvého fešáka.

Muži, s ktorými sa nechcete zahrávať


Existuje však ešte jeden zaujímavý poddruh, ktorý sa dá ľahko zameniť s kráľom šeliem. Ja ho nazývam falošný lev. Žiaľ, mnohé dámy sa stali obeťou jeho výrečnosti a až do konca si neuvedomili, že pred nimi stojí úplne obyčajný dedko.

To, čo odlišuje falošného leva od jeho starnúcich kolegov, je bystrá myseľ. Nie je žiadnym tajomstvom, že vysoká inteligencia nie je zárukou dobrých mravov ani šľachetnosti. Falošný lev je chytrý a opatrný: vie, že nikto nemá rád nevrlého starca, a preto až do času, keď má držať jazyk za zubami. Pekne vtipkuje, skladá komplimenty, ale jediné, na čom mu skutočne záleží, je jeho vlastné ego. Koniec koncov, pozeráte sa na skutočného narcisa.

Keď sú mladí, nemajú o dievčatá núdzu, ale po štyridsiatke ich popularita klesá. Ženy tiež rokmi zmúdrejú a už si nedovolia púšťať prach do očí. Alexander Fimko – psychológ a terapeut – varuje: Pozor na starých narcistov, pomôže im len dlhodobá terapia. A to len na vlastnú žiadosť.

Falošný lev je neverný. Nedrží slovo, je ostrý na jazyk. Dokáže zdvihnúť ruku dáme. Je lakomý, ako chudobný starec a vôbec nie je šľachetný. Za oprašovaním intelektuálstva a vyleštených topánok sa skrýva ten istý nespokojný starec, ktorý má v živote len jedno potešenie – seba samého.

A aj keď sa jeho dvorenie môže zdať prejavom vysokých citov, nie je to nič iné ako klamný manéver. Určiť takýto exemplár je dosť ťažké, ale čo rozhodne neznesie – zosmiešňovanie seba samého. Dokonca aj dobrý vtip takého človeka hlboko zraní, pôvab sa rozplynie a on sa zmení na nám známeho dedka. Môže a uraziť v reakcii a uraziť sa a mlčky odísť a obviniť z hlúposti.

Skutočný lev sa vie zasmiať sám sebe, najmä v úctyhodnom veku. Jeho sebavedomie je neotrasiteľné a ženský smiech mu nijako neubližuje, len ho rozveseľuje.

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Akí sú muži po päťdesiatke a prečo sa z niektorých z nich v starobe stávajú nevrlí dedkovia”