Počuje umierajúci, čo sa mu hovorí? Uskutočnila sa štúdia – jej výsledky nenechávajú nikoho v ilúzii.

Vedci z Univerzity Britskej Kolumbie vo Vancouveri sa rozhodli uskutočniť štúdiu, ktorá by ich priviedla k odpovedi na otázku, ktorá trápi mnohých ľudí: môžu umierajúci ľudia počuť, čo sa im hovorí? Výsledky štúdie prekvapili aj samotných výskumníkov.

Na uskutočnenie štúdie bolo potrebných 64 špeciálnych čiapok s elektródami. Zariadenie bolo navrhnuté tak, aby meralo mozgové vlny, keď účastníci štúdie počúvali rôzne zvuky. Výsledky boli uverejnené v časopise Scientific Reports.

Na štúdii sa zúčastnilo osem pacientov hospicu a 17 zdravých dobrovoľníkov. Testy sa uskutočnili v rokoch 2013 až 2017. Účastníci nosili čiapky s elektródami, ktoré merali mozgové vlny, zatiaľ čo počúvali rôzne zvuky.

Keď došlo k zmene zvuku, kontrolná osoba (t. j. zdravý dobrovoľník) stlačila tlačidlo a pacienti počítali, koľkokrát došlo k zmene.

Ukázalo sa, že mozgová aktivita pacientov hospicu a zdravých dobrovoľníkov bola veľmi podobná.

„Je to povzbudivé znamenie, že mozog aspoň do určitej miery reaguje a spracováva zvukové informácie, ktoré dostáva,“ povedal Blundon pre kanadskú televíziu CBC.

Nie je však isté, či umierajúci človek rozumie vyslovovaným slovám a vie, kto mu ich hovorí. Vedci sú však presvedčení, že umierajúci ľudia počujú, čo sa im hovorí. Podľa Elizabeth Blundonovej, ktorá projekt viedla, dospela k záveru, že sluch môže byť posledným zmyslom, ktorý strácame.

Podeľte sa o túto zaujímavú informáciu so svojimi blízkymi!

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Počuje umierajúci, čo sa mu hovorí? Uskutočnila sa štúdia – jej výsledky nenechávajú nikoho v ilúzii.”