Použite jeden trik a šampanské si udrží bublinky dlhšie ako do úsvitu.

Silvester je síce Silvester, ale často sa z neho nedajú vypiť zvyšky. Ako uskladniť otvorené šampanské, aby úplne nevyhaslo a dalo sa vypiť neskôr? Ukážeme vám niekoľko trikov, ktoré vám pomôžu predĺžiť jeho životnosť po otvorení píše portál genialne.

Ako skladujete otvorené šampanské?

Otvorené fľaše šampanského potrebujú nízke teploty, aby sa zachovali bublinky. Ak plánujete nechať šampanské vonku a dopiť ho počas dňa, otvorenú fľašu uložte do vedra s ľadom. Ak potrebujete otvorenú fľašu uskladniť cez noc a prípadne aj dlhšie, presuňte ju do jednej z chladnejších častí chladničky. Vychladená otvorená fľaša šampanského si dokáže udržať bublinky približne tri až päť dní, kým úplne neskarbonizuje a nestratí svoju charakteristickú chuť.

Používajte vzduchotesnú zátku

Vzduchotesná zátka udrží vaše šampanské dlhšie čerstvé a bublinkové. Hoci je najlepší spôsob skladovania otvorenej fľaše šampanského v chlade, môžete ho doplniť opätovným zazátkovaním vzduchotesnou zátkou. Tie sú navrhnuté tak, aby zabránili akémukoľvek kyslíku zbaviť ho bubliniek. V prípade, že sa pokúsite fľašu opätovne použiť, utesnia ju lepšie ako pôvodný korok. Preto sa oplatí zaobstarať si jeden do zásoby. Pred Silvestrom ich dostanete vo väčšine veľkých trhov a mnohých ďalších obchodoch.

Trik s lyžičkou

Tento trik je vhodný, keď nemáte po ruke vzduchotesnú zátku alebo niečo lepšie. Rozhodne je to oveľa lepšie, ako keď necháte fľašu otvorenú a vložíte ju do chladničky. A podľa mnohých funguje v praxi lepšie ako zablokovanie výpustu fľaše prvou lepšou vecou, ktorú budete mať po ruke.

Vezmite kovovú čajovú lyžičku a vložte ju do hrdla fľaše (niektorí odborníci tvrdia, že tento trik zvládne aj vidlička, ale čajová lyžička je pri tomto triku najčastejším nástrojom). Keď visí vo vnútri, vložte fľašu do chladničky a nechajte ju cez noc vychladnúť.

Zdá sa to smiešne, ale podľa mnohých ľudí tento trik skutočne funguje a umožňuje predĺžiť pretrvávanie bubliniek v šampanskom. Vychladená lyžička udržiava hrdlo fľaše chladné, a keď sa dostane do kontaktu so šampanským pri izbovej teplote, vytvorí akýsi zátkový uzáver, ktorý zabráni plynu vo fľaši uniknúť.

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Použite jeden trik a šampanské si udrží bublinky dlhšie ako do úsvitu.”