Toto sú najstrašidelnejšie „dámy v bielom“ z celého sveta! Jedna mala strašiť len pár kilometrov od Slovenska

Duchovia majú tendenciu vyzerať dosť podobne. Bez ohľadu na miesto alebo obdobie, svedkovia ich zvyčajne opisujú ako priehľadné, plávajúce, bledé a strašidelné entity. Ešte konkrétnejšie, po celom svete existuje mnoho legiend o „dáme v bielom“.

Desivé príbehy o ženách v bielom sa objavujú v mnohých kultúrach, od príbehov o  krvilačných prízrakoch až po pozorovania dávno mŕtvych miestnych obyvateľov. Bez ohľadu na legendy, ktoré ich obklopujú, strašidelné ženy v bielom sú všade okolo nás, kamkoľvek ideme. 

Príbehy ženských duchov siahajú od príjemných až po hlboko strašidelné. O niektorých z týchto duchov sa hovorí, že hľadajú stratenú lásku alebo varujú ostatných pred nebezpečenstvom. 

Folklór o strašidelných bielych ženách siaha stáročia do minulosti a každý príbeh má svoje vlastné fascinujúce a mrazivé vlastnosti. Napodiv, mnohé z nich majú pár vecí spoločných.

Bloody Mary stále čaká za tvojím zrkadlom

Foto : lookcatalog / flickr / CC-BY 2.0

Len málo pubertiakov odolá opätovnému prebudeniu legendárnej Bloody Mary . Podľa dávnych príbehov môžete ducha vyvolať tak, že sa postavíte pred zrkadlo a niekoľkokrát vyslovíte jej meno. Niekedy je potrebné napísať jej meno na zrkadlo; niekedy sa musíte odvrátiť od zrkadla – všetko závisí od verzie príbehu. Potom sa objaví strašný, krvou posiaty duch. Nie každý však pozná pôvod tejto Márie.

Folkloristi sa pokúšali vystopovať pôvod legendy , hoci nikdy nezistili, kto ju inšpiroval. Mary I. z Anglicka má celkom inkriminovanú prezývku: Vyslúžila si prezývku „Bloody Mary“ po tom, čo nariadila smrť stoviek protestantov. Ďalšími podozrivými sú Elizabeth Bathoryová, údajná sériová vrahyňa prezývaná „Kráľovná krvi“, a Mary Worthová, ktorá sa údajne stala terčom procesov s čarodejnicami v Saleme , hoci v historických záznamoch sa nikto s týmto menom nenachádza.

La Llorona stále hľadá svoje stratené deti

Foto : berenicegg / flickr / CC-BY 2.0

Legenda o La Llorone je smutná a hovorí sa o nej v Mexiku a na juhozápade Spojených štátov. Hoci sa príbehy líšia, všetky majú tendenciu mať rovnaké základy. Bola raz jedna žena menom Mária, ktorá bola veľmi krásna. Vydala sa za bohatého muža a mala s ním dve deti, no jej šťastný život sa čoskoro stal nešťastným. Jej manžel ju začal ignorovať a namiesto toho venoval pozornosť ich dvom deťom. Mária začala mať pocit, že svojho muža stráca. Jedného dňa, keď bola so svojimi deťmi vonku pri rieke, uvidela svojho manžela s peknou, bohatou dámou. 

Pri pohľade na manžela s inou ženou prišla o rozum. Obe svoje deti hodila do rieky. Keď si uvedomila, čo urobila, začala zdesene behať po rieke a bezvýsledne volala po svojich deťoch. Začala plakať a v závislosti od verzie príbehu buď zomrela od žiaľu, alebo sa hodila do rieky.

Teraz sa v noci potuluje pri riekach a iných vodných plochách oblečená v bielom a kričí “ kde sú moje deti ?“ Rozprávka hovorí, že ak ste dieťa a ona vás pristihne neskoro v noci, môže vás vziať ako náhradu za svoje stratené deti. 

Pozor na volanie Rusalky

Foto : Ivan Kramskoi / Wikimedia Commons / Public Domain

Rusalka  je mýtická bytosť s  dlhou históriou v slovanskej mytológii . Často videné v skupinách, rusalki sú podobné sirénam alebo morským pannám a ich príbehy o pôvode sa veľmi líšia. Niektorí hovoria, že tieto ženské duše zomreli násilne. Podľa legendy sa mnohé z týchto žien utopili po tom, čo ich zradil milenec alebo otehotneli mimo manželstva. Iné tradície hovoria, že sú to duše detí, ktoré neboli nikdy pokrstené. Bez ohľadu na ich pôvod, vraj majú špecifický vzhľad.

Rusalki zostávajú na Zemi, kým nedokončia nejaký účel, a niekedy je tým účelom pomsta. Obchádzajú vodné plochy a sú štíhle, bledé a veľmi dobre obdarené. Ich oblečenie je vyrobené z hmly a sú vraj veľmi pekné, čo im pridáva na sile. Sú spojené s úrodnosťou a žehnajú krajine dobrou úrodou. Môžu byť dokonca hravé. Môžu sa však tiež vyhrabať z vody uprostred noci a prikradnúť sa k nič netušiacim mužom.

Bezhlavá nevesta v Yellowstone

Foto : GabboT / Wikimedia Commons / CC BY-SA 2.0

Yellowstonský národný park má množstvo duchov, ale jedným z najznámejších je dáma oblečená v bielom, miestne známa ako nevesta bez hlavy.

V roku 1915 sa mladá žena údajne zamilovala do staršieho sluhu, ktorý pracoval v jej dome. Jej otec rázne nesúhlasil, no nedokázal svadbu zastaviť. Mladomanželom dal veľké veno pod podmienkou, že to bude jeho jediný dobročinný čin a že natrvalo odídu z New Yorku.

Na svadobnej ceste sa však veci rýchlo zvrtli. Dvojica sa neustále hádala. Jedného dňa manžel náhle utiekol z hotela. Keď hotelový personál skontroloval izbu manželov, vo vani našli telo nevesty bez hlavy. 

Dnes hoteloví patróni naďalej hlásia stretnutia so  ženou v bielom , ktorá kráča po chodbách s hlavou úhľadne pod jednou pažou. Hoci sa nezdá byť škodlivá, nejedného návštevníka predsa len zaskočí. 

Nie všetky Banshees sú kričiacimi predzvesťou skazy

Foto : Internetový archív Obrázky kníh / flickr / 

Banshees sú často zobrazované ako kričiace zjavenia, ktoré lietajú nočnou oblohou. V keltskej legende však nie vždy vyzerajú takto  . Banshees sú súčasťou keltskej kultúry už od ôsmeho storočia a pôvodne vychádzali z tradície žien spievajúcich hlasné smutné piesne po tom, čo niekto zomrel. 

Ale tieto dámy v bielom  nie sú vždy zlé . Banshees sú niekedy vnímané ako domáci duchovia, ktorí dohliadajú na rodiny. Piesne, ktoré spievajú, môžu byť piesne lásky a náklonnosti alebo nárekov pre tých, ktorí sú na smrteľnej posteli. Môžu sa však zdať aj plné hnevu. V časoch, ako sú takéto, vraj kričia od radosti z blížiaceho sa zániku jedinca. 

Duch Perchty z Rožmberka môže byť vážne drzý

Foto : smilla4 / flickr / CC-BY-NC 2.0

Perchta z Rožmberka žila v polovici 15. storočia a patrila k mocnému a bohatému rodu. Jej otec, Oldřich II. z Rožmberka, ju oženil s Janom von Lichtensteinom, ktorý sa ukázal ako násilný manžel.

 Oženil sa s ňou zrejme pre jej peniaze. Po mnohých rokoch Jan zomrel. Na sklonku života prosil Perchtu o odpustenie. Keď odmietla, preklial ju umierajúcim dychom, aby už nikdy neopustila ich domov.

Keď Perchta zomrela, jej duch sa začal potulovať po sieňach rodinných zámkov. Nezdalo sa však, že by bola nahnevaná ani zatrpknutá. Namiesto toho hovorila so svojimi príbuznými a varovala ich pred nadchádzajúcimi udalosťami. Dokonca si našla čas aj na postráženie najmladšieho dieťaťa rodiny Petra Voka. Zamilovala sa do dieťaťa a povedala jeho opatrovateľke, aby Petrovi ukázala stenu, cez ktorú prešla. Po rokoch vraj Peter zbúral múr a našiel za ním ukrytý poklad. 

Perchta zostala po stáročia drzým duchom a údajne dokonca vyhnala skupinu nacistov zo svojho hradu počas druhej svetovej vojny.

zdroj: ranker.com

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Toto sú najstrašidelnejšie „dámy v bielom“ z celého sveta! Jedna mala strašiť len pár kilometrov od Slovenska”