Chlapec s Downovým syndrómom prvýkrát v histórii dokončil triatlon Iron Man a potvrdil, že diagnóza nie je koniec

A ako reagujete, keď počujete pojem Downov syndróm? Svet v medicíne a v sociálnej oblasti veľmi pokročil, ale určite nie je zriedkavé, že si ľudia predstavujú túto diagnózu ako jednu z najstrašnejších. Áno, život s postihnutím nie je závideniahodný, ale dnes je svet prispôsobený ľuďom s postihnutím, takže môžu dosiahnuť viac a viac.

Chlapík menom Chris Nikic sa práve zapísal do histórie, keď sa stal prvým športovcom na svete s Downovým syndrómom, ktorý napriek svojej diagnóze dokončil triatlon Ironman v USA. Chlapcov úspech sa zapíše do športovej histórie ako prvý svojho druhu pre športovca s Downovým syndrómom.

Kto by si pomyslel, že nový Iron Man mohol chodiť až vo veku 4 rokov. Jeho život sa začal s veľkými ťažkosťami, najmä keď len vo veku 5 mesiacov podstúpil otvorenú operáciu srdca.

Príprava na zápas trvala chlapcovi rok, pretože ani zdravý človek nedokáže absolvovať 17-hodinový zápas. Triatlon Iron Man pozostáva z 3,86 km plávania, 180,25 km jazdy na bicykli a 42,20 km celého maratónu. Športovci musia všetky tieto úlohy v tomto poradí zvládnuť za 17 hodín.

Finiš sledovalo množstvo ľudí po celom svete a Chrisovi sa dostalo najväčších ovácií od divákov. Pred pretekmi aj po nich bol sebavedomý a povedal, že je čas stanoviť si nový cieľ. „Každý deň sa snažím vydať zo seba to najlepšie a vždy chcem byť o 1 percento lepší ako deň predtým,“ povedal.

Jeho víťazstvo oslavovali aj organizátori súťaže, ktorí športovca pochválili za to, že prelomil stereotypy a dokázal, že všetko je možné. Stal sa inšpiráciou pre tisíce ľudí na celom svete a vytvoril novú kapitolu histórie. Chris sa zároveň stal prvým športovcom s Downovým syndrómom, ktorý sa kedy pokúsil o takúto súťaž, takže v budúcnosti to bude motivovať čoraz viac ľudí s postihnutím.

Na svojom účte na Instagrame po tom všetkom chlapík rozhodne povedal: „Cieľ stanovený a dosiahnutý. Je čas vytvoriť si nový a väčší cieľ na ďalší rok..

Video v angličtine o Chrisovej príprave na veľký zápas:

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Chlapec s Downovým syndrómom prvýkrát v histórii dokončil triatlon Iron Man a potvrdil, že diagnóza nie je koniec”