Cíti pes vďačnosť voči svojmu majiteľovi? Odborník má na to jasnú odpoveď

Prijatie psa do domácnosti, či už ide o psa z útulku, zatúlaného domáceho miláčika alebo kúpené šteňa, je pre každého majiteľa významným krokom.

Okolo tejto skúsenosti sa vytvorilo mnoho mýtov a mylných predstáv, najmä pokiaľ ide o očakávania týkajúce sa správania a pocitov psa. Jednou z najčastejšie diskutovaných tém je otázka vďačnosti – cíti ju pes voči svojmu majiteľovi?

Pes a pocit vďačnosti

Krzysztof Tatar, skúsený behaviorista a tréner psov, zdôrazňuje, že vo svete zvierat pojem vďačnosti v ľudskom zmysle nefunguje. Pes si neuvedomuje, že bol „zachránený“ alebo „adoptovaný“, a jeho správanie nie je spojené s pocitom vďačnosti voči majiteľovi. Takéto ľudské pojmy sú zvieracej prirodzenosti cudzie, čo môže často viesť k nedorozumeniam a sklamaniu zo strany majiteľov.

Napriek absencii ľudskej vďačnosti si psy dokážu vybudovať hlboké a zmysluplné puto so svojimi majiteľmi. Kľúčom k tomu je nepretržitá spolupráca a práca so psom. Ako poznamenáva Tatar, nestačí očakávať, že pes bude okamžite poslušný a pripútaný. Správna socializácia, učenie pravidiel a každodenná starostlivosť sú základom budovania vzťahu so štvornohým psom.

Reakcie na správanie majiteľa

Hoci psy necítia vďačnosť v ľudskom zmysle, sú veľmi citlivé na zámery a emócie svojich majiteľov. Behaviorista zdôrazňuje, že psy dokonale vycítia, čo pre nich každý deň robíme, a reagujú na naše správanie. Preto ich vernosť a náklonnosť nie sú výsledkom vnímanej vďačnosti, ale skôr odrazom každodennej starostlivosti a pozornosti, ktorú im venujeme.

Vytvorenie silného puta so psom si vyžaduje čas, pokoru a trpezlivosť.

Je to proces, ktorý nie je vždy jednoduchý, ale je mimoriadne obohacujúci. Pes, o ktorého je dobre postarané a ktorý sa cíti byť milovaný, bude reagovať oddanosťou a vernosťou, ktorú možno v istom zmysle vnímať ako formu „psej vďačnosti“.

Vzhľadom na tieto informácie by sa rozhodnutie prijať psa malo urobiť s plným vedomím zodpovednosti, ktorá je spojená so starostlivosťou o zviera. Pes, hoci necíti vďačnosť v ľudskom zmysle, je schopný darovať veľa radosti a lásky za predpokladu, že jeho majiteľovi je ochotný venovať čas a energiu budovaniu tohto jedinečného puta.

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Cíti pes vďačnosť voči svojmu majiteľovi? Odborník má na to jasnú odpoveď”