Matka si všimla čierne bodky na nose svojho dieťaťa. Keď zistila príčinu, rozhodla sa varovať ostatných.

Takmer v každej domácnosti si ženy zapaľujú vonné sviečky, aby vytvorili útulnú atmosféru. Príjemný útulný plamienok, príjemná vôňa – jediné nebezpečenstvo zrejme hrozí od ohňa, preto stačí, ak sviečku udržiavate v dostatočnej vzdialenosti od horľavých predmetov v dome.

Práve tu sa mýli veľa ľudí, ktorí si myslia, že domáce sviečky sú nevinné a často ich používajú. Meghan Buddenová bola jednou z tých žien, ktoré chceli mať doma útulnú atmosféru, a preto si na jej vytvorenie zvolila vonné sviečky.

Niekedy sviečky v jej domácnosti horeli celé hodiny, kým si nevšimla niečo zvláštne.

Na nose svojho dieťaťa videla čierne bodky a netušila, odkiaľ sa vzali a čo sú zač.

Rýchlo si uvedomila, že dýchacie cesty jej dieťaťa sú kontaminované sadzami pochádzajúcimi z vonných sviečok, ktoré pálila. Až potom si prečítala varovania na sviečkach, v ktorých sa uvádzalo, že by sa nemali nechať horieť dlhšie ako 3 hodiny.

Avšak aj sviečky zapálené na povolený čas môžu uvoľňovať sadze, ktoré sú mimoriadne nebezpečné pre zdravie, ak sú umiestnené na nesprávnom mieste. Otrava sadzami sa vo svete pripisuje až 60 000 úmrtiam. Najhoršie je, že horiaca sviečka vyžaruje častice sadzí, ktoré majú mikroskopickú veľkosť a sú okom neviditeľné.

Takáto dlhodobá otrava organizmu môže viesť k astme, bronchitíde, ochoreniu ciev a dokonca k náhlej smrti. Ďalším nebezpečenstvom sú neznáme a niekedy nevhodné vonné látky, ktoré pridáva výrobca sviečok. Je pravdepodobné, že mnohé sviečky na trhu sa vyrábajú bez väčšej regulácie, takže zdravotné následky môžu byť tragické.

Ale čo ak máte doma aj tak radi sviečky? Snažte sa vždy zastrihnúť knôt sviečky, pretože dlhšia časť knôtu, ktorá horí, je tou časťou, ktorá do vašej domácnosti vypúšťa čierne sadze. Žena našťastie prestala doma sviečky páliť a svojmu dieťaťu už zdravie nepoškodila.

Hoci je veľa ľudí, ktorí pozorne čítajú etikety a vo všeobecnosti si uvedomujú nebezpečenstvo takýchto sviečok, veľká časť verejnosti si neuvedomuje potenciálne nebezpečenstvo z nedbanlivosti, a to tak pre malé deti, ako aj pre svoje zdravie.

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Matka si všimla čierne bodky na nose svojho dieťaťa. Keď zistila príčinu, rozhodla sa varovať ostatných.”