Odborníci vyjadrili smutnú pravdu o budúcnosti detí, ktoré sa rodia v súčasnosti. Musíme jej čeliť

Odborníci nepochybujú o tom, že deti, ktoré sa rodia v týchto dňoch, čaká trochu iná budúcnosť, než si myslíme.

Vek odchodu do dôchodku sa môže počas ich života predĺžiť až o 10 alebo 20 rokov. Životný cyklus sa môže zmeniť. Toto je len kvapka v mori toho, čo sa môže stať vo svete budúcnosti.

Rôzne ukazovatele naznačujú, že až 50 % detí, ktoré sa narodia na Západe, by sa mohlo dožiť až 105 rokov. Na prvý pohľad je to veľmi pozitívna vízia budúcnosti, ale oplatí sa do nej zahĺbiť. Čím dlhšie sa ľudia dožívajú, tým väčšia je záťaž na dôchodkový a zdravotnícky systém.

Dlhší život a riziká s ním spojené

Autori knihy „100 rokov života“ Lynda Grattonová a Andrew Scott majú pre nás víziu budúcnosti. Tá so sebou prináša mnohé riziká. Podľa autorov by sa orgány jednotlivých krajín mali už teraz pripravovať na to, že ľudia budú žiť dlhšie ako doteraz – mohli by žiť aj viac ako sto rokov.

Pokiaľ ide o riziká, ktoré z toho vyplývajú, určite treba spomenúť strašidlo moci starších ľudí prostredníctvom toho, že budú mať väčšinu vo voľbách. Mohlo by dôjsť ku kolapsu dôchodkového systému, ako aj k vážnym problémom v zdravotníctve, ktoré sa do istej miery dejú už dnes. Existuje aj obava, že ľudia prestanú míňať peniaze.

V 16. storočí sa ľudia nedožívali ani 40 rokov, na Slovensku bola ešte v roku 1931 priemerná dĺžka života menej ako 50 rokov a v súčasnosti je to 79. Je teda jasné, že priemerná dĺžka života sa vďaka rozvoju medicíny a technológií neustále zvyšuje.

Odborníci tvrdia, že čím dlhšie človek žije, tým dlhšie bude žiť v dobrom zdraví – nie je teda samozrejmé, že o nejaký čas sa vek 80 rokov bude považovať za veľmi starý.

Úrady by sa mali pripraviť na predlžovanie priemernej dĺžky života – to by mohlo mať za následok veľké zmeny v oblasti vzdelávania, práce alebo odchodu do dôchodku.

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Odborníci vyjadrili smutnú pravdu o budúcnosti detí, ktoré sa rodia v súčasnosti. Musíme jej čeliť”