Prečo priťahujete toxických partnerov? 7 dôvodov na zamyslenie

Toxickí partneri môžu mať výrazný vplyv na náš citový život a duševné zdravie. Často si kladieme otázku, prečo priťahujeme práve takýchto ľudí. Tu sú dôvody!

Prečo priťahujete „toxikov“?

Tu je niekoľko potenciálnych dôvodov, ktoré môžu vysvetľovať túto tendenciu:

 1. nízke sebavedomie
  Ľudia s nízkym sebavedomím často priťahujú toxických partnerov. Môžu mať vnútorné presvedčenie, že si nezaslúžia lepšie zaobchádzanie, čo ich núti akceptovať neprijateľné správanie.
 2. vzorce z detstva
  Vaše skúsenosti z detstva, najmä vzťahy s rodičmi alebo opatrovníkmi, môžu formovať váš prístup k vzťahom v dospelosti. Ak boli tieto vzorce toxické, môžete podvedome vyhľadávať podobné vzťahy, pretože sú vám „známe“.

3 Túžba „napraviť“ svojho partnera
Niektorí ľudia majú tendenciu vstupovať do vzťahov s ľuďmi, o ktorých majú pocit, že sú „projektmi na opravu“. Môžu mať pocit, že ich láska a podpora môžu zmeniť toxickú osobu.

 1. Nedostatok hraníc
  Ak máte problém s určovaním a presadzovaním hraníc, toxický partner to môže využiť. Ľudia, ktorí nedokážu povedať „nie“ alebo sa postaviť za svoje potreby, sú často cieľom toxických ľudí.
 2. ignorovanie červených vlajok
  Často ignorujeme včasné varovania alebo „červené vlajky“, pretože chceme, aby bol vzťah úspešný. To môže viesť k tolerovaniu toxického správania.

6 Túžba po prijatí a láske
Univerzálna túžba byť milovaný a akceptovaný nás môže viesť k akceptovaniu toxického správania len preto, aby sme nezostali sami.

 1. Vzory opakujúce sa z predchádzajúcich vzťahov
  Ak boli vaše predchádzajúce vzťahy toxické, môže sa to pre vás stať „normou“ vo vzťahoch. To môže spôsobiť, že v nových vzťahoch budete podvedome priťahovať a akceptovať podobné správanie.

Ako tento cyklus prelomiť?

Pracujte na sebaúcte: Budovanie silného pocitu sebaúcty vám môže pomôcť stanoviť zdravé hranice.

Rozpoznávanie červených vlajok: Je dôležité uvedomiť si včasné varovné signály v správaní vášho partnera.

Terapia: Pomoc odborníka vám môže pomôcť pochopiť a prerušiť toxické vzorce.

Naučiť sa stanoviť hranice: Je dôležité naučiť sa stáť si za svojimi potrebami a hodnotami.

Rozvoj sebapoznania: Pochopenie vlastných potrieb, hodnôt a cieľov vám môže pomôcť vybrať si zdravšie vzťahy.

Pamätajte, že si zaslúžite zdravý, rešpektujúci a podporujúci vzťah. Práca na sebe a svojich presvedčeniach je kľúčom k prilákaniu zdravších a pozitívnejších partnerov.

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Prečo priťahujete toxických partnerov? 7 dôvodov na zamyslenie”