Pridajte do vody tento jediný produkt a vaše rodinné kryštály budú žiariť ako nikdy predtým

Krištáľové poháre alebo poháriky vyzerajú obzvlášť elegantne. A lustre dodajú každej miestnosti iskru. Viete, ako čistiť kryštály?

Sú ľudia, ktorí milujú krištáľový riad, vázy alebo karafy. Takéto predmety sa spájajú najmä s érou komunizmu, keď stáli prakticky v každej domácnosti. Aj dnes však po nich siahame. A niet divu, veď vyzerajú oveľa lepšie ako sklo. Okrem toho zaujmú svojím krásne zdobeným povrchom. Ak si chcete zachovať lesk kryštálov dlhšie, je potrebné naučiť sa o ne správne starať.

Ako sa má čistiť krištáľový riad?

V prvom rade nedávajte kryštály do umývačky riadu. Silný prúd vody môže poškriabať a poškodiť ich povrch. Musíte vedieť, že krištáľový tovar je náchylnejší na poškodenie ako sklenené predmety.

Karafy, misy alebo vázy umývajte v studenej vode s jemným umývacím prostriedkom. Vhodný môže byť prostriedok na umývanie riadu. Dávajte pritom pozor, aby sa vám kryštály nevysunuli z rúk. Pri kontakte s vodou sa stávajú veľmi klzkými. A na ich čistenie nepoužívajte teplú vodu. Tým by sa ich povrch znehodnotil. V súlade s týmto pravidlom nikdy nepodávajte horúce nápoje alebo jedlo v krištáľových nádobách. Aj tie spôsobia zmatnenie pohárov.

Ako sa zbaviť šmúh z povrchu krištáľu?


Akékoľvek šmuhy sa dajú rýchlo odstrániť. Do studenej vody pridajte trochu octu a ponorte do tohto kúpeľa svoj krištáľový riad. Potom ich nechajte vyschnúť. A keď sú suché, vyleštite ich handričkou.

Čo sa dá urobiť, aby kryštály opäť zažiarili?

Matné poháre alebo vázy nevyzerajú obzvlášť lákavo ani pekne. Ako im prinavrátiť pôvodný lesk? Existuje na to patent. Najprv navlhčite handričku studenou vodou a potom na ňu naneste trochu jemnozrnnej soli. Pomocou nej vyleštite povrch všetkých matných kryštálikov. Tento postup opakujte, kým nebudete s výsledkom spokojní. Nakoniec umyte riad v studenej vode so saponátom.

Ako vyčistiť karafu?
Karafy alebo vázy s úzkym hrdlom sa čistia obzvlášť ťažko. Preto ich vložte do ich vnútra:

zemiakové šupky,
ryžu,
soľ alebo
vaječné škrupiny.

Potom zalejte vodou a počkajte niekoľko hodín. Po uplynutí tejto doby nádobu vyprázdnite, vypláchnite v studenej vode a vyleštite.

foto: Koniec je nový začiatok. † 

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Pridajte do vody tento jediný produkt a vaše rodinné kryštály budú žiariť ako nikdy predtým”