TOTO je dôvod, prečo sú gombíky na pánskom saku také dôležité – rozosmejeme vás!

Pravidlo zapínania pánskeho saka je jednoduché. Zapíname hornú, niekedy strednú, ale nikdy nie spodnú. Rovnaký princíp platí aj pre vestu.

Odkiaľ to prišlo?

To všetko vďaka kráľovi Edwardovi VII. Obleky sa stali módnymi, keď bol ešte princom z Walesu. Jeho veľké bruško však znemožňovalo zapínanie spodného gombíka. Bez ohľadu na veľkosť saka pri zapínaní posledného gombíka zle ležalo na bohatom bruchu.

Kvôli autorite princa a potom kráľa začali iní muži nosiť saká rovnakým spôsobom. Najprv sudcovia, muži z najužšieho kráľovského kruhu a nakoniec celé Anglicko.

Je celkom vtipné, že dress code si osvojil niekto, kto sa rád dobre najedol.

Edward zároveň prispel k popularizácii búnd aj v úžitkovej móde. Pre jeho vášeň pre módu bundy nahradili jazdecké bundy. 

V prípade veľkého bruška to bola ešte väčšia výzva. Sako sa muselo zapínať na gombíky, aby vyzeralo dobre, a zároveň muselo byť v spodnej časti rozopnuté, aby neobmedzovalo v pohybe.

Dnes je nosenie takéhoto saka znakom dobrého vkusu a sofistikovanosti. Hoci koreňom pravidla je, že kráľ bol tučný a chcel zároveň vyzerať dobre na koni…

Pamätajte si to, páni!

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “TOTO je dôvod, prečo sú gombíky na pánskom saku také dôležité – rozosmejeme vás!”