TOTO je najlepšie mesto na život na svete. Dostanete sa tam autom za PÁR MINÚT

Stačí pár minút autom a môžete sa ocitnúť v skutočnom raji na zemi! V najnovšom rebríčku najlepších miest na život na svete sa toto európske hlavné mesto opäť ukázalo ako neprekonateľné.

Economist Intelligence Unit každoročne vypracúva správu, v ktorej uvádza najlepšie mestá na život. V jej najnovšej verzii sa medzi svetovými lídrami objavilo niekoľko nových miest. Víťaz však zostáva rovnaký ako minulý rok.

Ako sa vyberajú najlepšie mestá na život?

Štúdia Global Liveability Index, ktorá určuje najlepšie mestá na život, zohľadňuje rôzne faktory, ktoré ovplyvňujú kvalitu života v danom mieste. Medzi hodnotené faktory patrí zdravotná starostlivosť, infraštruktúra, prístup k zeleni, kultúra a zábava, ako aj politická stabilita. Každý z týchto aspektov je hodnotený na stupnici od 1 do 100, kde 1 znamená „neznesiteľné“ a 100 znamená „ideálne“.

Okrem toho bolo v roku 2023 skúmaných 173 miest na celom svete. Celkový záver prieskumu je, že priemerná kvalita života v mestách sa zvýšila. Index bol tento rok 76,2, čo je najlepší výsledok za posledných 15 rokov.

Toto mesto je najlepšie na svete

Najlepším mestom na život na svete bola Viedeň. Navyše, v minulých vydaniach sa rakúske hlavné mesto opakovane umiestnilo na čele rebríčka, naposledy v roku 2022 (rok predtým to bol Aucland na Novom Zélande – teraz na 10. mieste).

V správe sa Viedeň opisuje ako mesto, ktoré ponúka „kombináciu stability, spoľahlivej infraštruktúry, veľmi dobrého vzdelávania a zdravotnej starostlivosti a množstva kultúry a zábavy“.

Viedeň má necelé 2 milióny obyvateľov. Už dlho sa teší povesti významného priemyselného, obchodného a servisného, turistického a kultúrneho centra.

Aké sú ďalšie najlepšie mestá na život?

V TOP 10 najlepších miest na život sú až tri centrá z Kanady a po dve z Austrálie a Švajčiarska. Okrem Viedne sa v zozname nachádzajú (v poradí podľa umiestnenia):

Kodaň (Dánsko),
Melbourne (Austrália),
Sydney (Austrália),
Vancouver (Kanada),
Zürich (Švajčiarsko),
Calgary (Kanada),
Ženeva (Švajčiarsko),
Toronto (Kanada),
ex-aequo Osaka (Japonsko) a Aucland (Nový Zéland).

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “TOTO je najlepšie mesto na život na svete. Dostanete sa tam autom za PÁR MINÚT”