Väčšina ľudí tohto muža nepozná, no sme si istí, že jeho hlas už určite počuli

Israel Kamakawiwoʻole bol človekom, ktorý bol výrazný v mnohých ohľadoch. Jeho skladby získali prestížne ocenenia a dostali sa do mnohých amerických hitparád.

Tieto pocty však pre neho neboli nijako významné, pretože Israel zasvätil celý svoj život svojej vlasti a svojim ľuďom. Počas kariéry podporoval a obhajoval práva Havajčanov, ako nezávislého národa.

Jeho známe hity, v podobe klasických piesní “Somewhere Over The Rainbow” a “What A Wonderful World”, sa stali soundtrackmi k filmom “Meet Joe Black”, “Find Forrester”, “50 First Kisses” atď.

Na Havaji ho volali Gentle Giant, nežný obor. Od obra nemal veľmi ďaleko – meral 190 cm a vážil viac ako 300 kilogramov, no jeho hlas bol podobný hlasu krehkého žieňa – vysoký, nenápadný a jemný.

Už od malička začal hrať na malom štvoruholníkovom ukulele. S bratom a troma priateľmi viedli svoju skupinu The Makaha Sons of Ni’ihau, s ktorou mali niekoľko úspešných turné a vydali päť albumov.

Všetky jeho piesne sú plné slnečnej, meditatívnej havajskej energie. „Život na zemi,“ hovorí, „je zvečnený v spravodlivosti.“

Obezita u neho spôsobila vážne poškodenie zdravia; vážil takmer 450 kilogramov, keď v júni 1997 zomrel vo veku 38 rokov, vážil neuveriteľných 450 kg.

10. júla, v deň, keď bol národný hrdina pochovaný, boli vlajky stiahnuté na pol žrde na všetkých havajských ostrovoch – bol to tretí človek, ktorému sa dostala táto česť. Desať tisíc ľudí prišlo na pláž Makoua, aby splnili poslednú vôľu hudobníka – rozptýliť jeho popol nad jeho obľúbeným Tichým oceánom.

Poznáte jeho piesne?

zdroj:takprosto.cc

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Väčšina ľudí tohto muža nepozná, no sme si istí, že jeho hlas už určite počuli”