Vždy mám v doma skrini jednu fľašu Coca-Coly pre vlastnú bezpečnosť – TOTO JE DÔVOD

Coca-Cola má okrem toho, že je nápojom, ktorý zbožňuje veľa ľudí, aj mnoho nezrejmých (a niekedy veľmi zvláštnych) využití.

Dnes vám ukážeme, ako ho môžete použiť na… uhasenie požiaru. Prekvapivo tu dosahuje lepšie výsledky ako mnohé tradičné riešenia.

Ukázal, ako sa Coca-Cola používa na hasenie požiaru a všetkým spadla čeľusť.
Ak ste práve teraz vybuchli smiechom, keď ste čítali o tom, ako sa Coca-Cola používa na hasenie požiaru, ukážeme vám video, ktoré vás úplne ohromí a privedie do úžasu.

Tento trik nie je žiadny vtip a hasiči ho opakovane dokázali na rôznych výstavách po celom svete. Pozri napríklad toto populárne video na YouTube:

Ako vidíte, v tomto prípade fungovala obyčajná fľaša obľúbeného šumivého nápoja prakticky rovnako dobre ako hasiaci prístroj.

Samozrejme, v netrénovaných rukách nebude hasenie Coca-Colou pravdepodobne také účinné. Stále to však bude účinnejšie ako bežať do kuchyne pre vodu a prinášať ju v hrnci. Alebo ešte horšie, v okuliaroch.

Prečo je Coca-Cola taká dobrá na hasenie požiarov?

V skutočnosti to nie je len Coca-Cola, ktorá je taká výnimočne dobrá v boji s ohňom. Všetky obľúbené šumivé nápoje (Fanta, Pepsi, Sprite atď.)

možno použiť ako hasiaci prístroj. Prečo to zvládajú tak dobre? V drvivej väčšine prípadov ide o nápoje zriedené na 90 % vodou s rozpusteným oxidom uhličitým (obsah vody v plnokalorických nealkoholických nápojoch je 90 % a v diétnych verziách zvyčajne až 99 %).

Voda aj oxid uhličitý slúžia ako dobré hasiace prostriedky. Aj keď to robia trochu inak ako ostatní. Keď pôsobia spoločne, zosilňuje to ich účinok a nezanedbateľná je aj koncentrácia, s akou ste schopní vypustiť prúd takéhoto nápoja na miesto, kde sa oheň vznietil.

Čo sa dá uhasiť Coca-Colou?

Je veľmi dôležité si uvedomiť, že Coca-Cola a podobné nápoje sú najlepšie pri požiaroch bežných horľavých materiálov, ako je drevo, papier, textil, termosetové plasty, guma, bavlna, vlna atď., ale nikdy by ste ich nemali používať na hasenie požiaru.

Na druhej strane by ste s ním nikdy nemali hasiť elektrický požiar, pretože hrozí vážne riziko úrazu elektrickým prúdom (v tomto prípade nepoužívajte ani vodu!).

Nezabudnite tiež nikdy nezabudnúť fľašu s takýmto nápojom pred použitím dobre pretrepať.

Trasením sa uvoľňuje rozpustený oxid uhličitý, ktorý slúži ako tzv. vyháňacie a zároveň hasiace činidlo, pretože potláča (odkysľuje) oheň. Nezabudnite, že by ste aj napriek tomuto triku mali mať vždy po ruke aj hasiaci prístroj.

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Vždy mám v doma skrini jednu fľašu Coca-Coly pre vlastnú bezpečnosť – TOTO JE DÔVOD”