8 signálov blížiaceho sa infarktu, ktoré sa objavujú už mesiac pred infarktom.

Infarkt je desivý, najmä preto, že je často ťažké predpovedať, kedy a u koho sa vyskytne. Netreba však žiť v neustálom strachu, stačí venovať pozornosť týmto kľúčovým signálom.

Tu je 8 príznakov, ktoré sa objavujú už mesiac pred infarktom:

1. bolesť brucha

Ak ste si všimli, že vás trápi žalúdok (môže to byť nevoľnosť, bolesť alebo nadúvanie), mali by ste tomu venovať pozornosť. Bolesti žalúdka pred infarktom sú epizodické, čo znamená, že sa zmiernia a potom sa nakrátko zhoršia.

2. nespavosť

Ťažkosti so zaspávaním, udržaním spánku alebo veľmi skoré prebúdzanie sa môžu byť príznakom nespavosti. Nespavosť sa spája aj so zvýšeným rizikom srdcového infarktu alebo mŕtvice, najmä u žien.

3. nezvyčajná únava

Cítite sa unavení, aj keď ste spali dostatočne dlho? Táto nezvyčajná únava je jedným z hlavných príznakov naznačujúcich blížiaci sa srdcový infarkt.

Takáto únava nie je spôsobená fyzickou alebo duševnou aktivitou a zvyšuje sa ku koncu dňa. Venujte pozornosť, ak vás veľmi vyčerpáva vykonávanie jednoduchých úkonov, ako je napríklad sprchovanie.

4. vypadávanie vlasov

Jedným z najviditeľnejších príznakov ochorenia srdca je vypadávanie vlasov na temene hlavy. Najčastejšie postihuje mužov nad 50 rokov, ale rizikové môžu byť aj niektoré ženy.

5 Nepravidelný pulz

Arytmia (nepravidelný srdcový tep) alebo tachykardia (zvýšená srdcová frekvencia) sa môže objaviť náhle a často trvá 1 – 2 minúty. Ak to pretrváva, môžete pociťovať závraty a veľkú únavu, v takom prípade by ste mali okamžite kontaktovať svojho lekára.

6. dýchavičnosť

Nedokážete sa zhlboka nadýchnuť, vaše dýchanie je plytké, pri akejkoľvek námahe sipíte, cítite sa unavený a máte závraty. Tento príznak sa vyskytuje až 6 mesiacov pred srdcovým infarktom.

7. zvýšené potenie

Často trápi ženy prechádzajúce menopauzou, ale tieto návaly horúčavy môžu signalizovať niečo oveľa horšie. Pozor na akékoľvek príznaky podobné chrípke, vlhkú pokožku alebo potenie vyskytujúce sa bez ohľadu na teplotu vzduchu alebo cvičenie.


8. Bolesti na hrudníku

Najväčším a najznámejším príznakom je silný tlak v jednej alebo oboch rukách, čeľusti, krku, ramenách alebo na hrudníku. U mužov je tento príznak jedným z najdôležitejších včasných príznakov blížiaceho sa infarktu a nemal by sa ignorovať. Postihuje len 30 % žien.

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “8 signálov blížiaceho sa infarktu, ktoré sa objavujú už mesiac pred infarktom.”