back to top
streda, 24 apríla, 2024

Čo urobí vaša mačka, keď zomriete? Odpoveď vás prekvapí… Celá pravda o domácich miláčikoch.

Mačkám nevadí konzumovať staré ľudské mŕtvoly, zistili odborníci z Colorado Mesa University. Priťahuje ich najmä pokožka a tukové tkanivo. Vedci opísali svoje pozorovania v článku v časopise Journal of Forensic Sciences.

V Colorade existujú tzv. „farmy mŕtvol “ – špeciálne laboratóriá, v ktorých sa ľudské zvyšky rozkladajú pod dohľadom vedcov v prírode. Výskumným materiálom sú buď telá ľudí, ktorí do závetu napísali, že ho odovzdajú na vedecké účely, alebo telá, odovzdané na skúmanie od príbuzných zosnulého.

Farma je obklopená trojmetrovým plotom s ostnatým drôtom, ktorý chráni mŕtvoly pred divými zvieratami. Niekedy sa im aj napriek tomu podarí dostať sa na ich územie.

Vedci študovali snímky z bezpečnostných kamier a našli na nich dve túlavé mačky, ktoré jedli mŕtvoly.

Fotografie vedcov prekvapili – mačky sú známe ako predátori, nie ako živočíchy požierajúce mŕtvoly. Tieto mačky sa však pravidelne vracali na farmu, aby ich jedli.

Čo bolo ešte prekvapujúcejšie je fakt, že napriek širokému „jedálničku“ pozostávajúceho z viac ako 40 tiel, si mačky vybrali každá len jedno, ku ktorému sa vracali v noci, aby ho ohlodávali. Začali to robiť, keď boli telá relatívne čerstvé, a chodili k nim dlhšie ako mesiac. Obe mačky poobhrýzali telá až do kostí.

„Mačky sú veľmi vyberavé,“ uviedla Sarah Garcia, jedna z autorov štúdie. „Keď nájdu potravu, ktorá sa im páči, vrátia sa k nej.“

Jedna mačka si vybrala telo 70-ročného muža a druhá 79-ročná žena. Ako sa ukázalo, zvieratá uprednostňujú mäkké tkanivá, najmä plecia a predlaktia. Jedna z mačiek sa viac zaujímala o ľavú časť tela a prešla až do brušnej dutiny.

Vedci tvrdia, že tento prístup k jedeniu mŕtvol je častejší pre rysa a ďalšie veľké mačky. Domáce mačky sa zvyčajne zameriavajú na tkanivá tváre.

„Každý ohliadač mŕtvol alebo forenzný vedec vám povie o prípadoch, keď domáce zvieratá ohlodávali mŕtvoly svojich majiteľov,“ hovorí Melissa Connor, profesorka antropológie.

A aby sa majitelia psov netešili predčasne, treba poznamenať, že v predchádzajúcich štúdiách boli  opisované domáce psy, škrečky a vtáky, ako zvieratá, ktoré čiastočne zjedli svojich mŕtvych majiteľov.

Šokovala vás táto štúdia?

Photo by Vadim B from Pexels

zdroj: ekstrabladet.dk

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

Najnovšie

„Som vydatá 15 rokov a nechcem deti“: žena prezradila dôvody svojho rozhodnutia

Jenn Lylesová, ktorá je vydatá už 15 rokov, verejne...

Super novinky na čítanie z grady za Apríl

V tieni olivovníkov Eva Glyn Román o láske s príchuťou vína...

Newsletter

Prečítaj si

„Som vydatá 15 rokov a nechcem deti“: žena prezradila dôvody svojho rozhodnutia

Jenn Lylesová, ktorá je vydatá už 15 rokov, verejne...

Super novinky na čítanie z grady za Apríl

V tieni olivovníkov Eva Glyn Román o láske s príchuťou vína...

Ak vidíte vedľa novorodenca nálepku s fialovým motýľom, mali by ste vedieť, čo to znamená.

Symbol fialového motýľa ste možno videli na pôrodníckom oddelení...

Istá žena videla svojho manžela plakať na dvore. Myslela si to najhoršie, vybehla von a videla, čo susedia urobili jej postihnutému manželovi.

Brittany Lynn Garrettová na vlastnej koži pozná, aké je to mať manžela v ozbrojených silách. Christopher bol vždy oddaný svojej krajine, ale práve vojna...

„Som vydatá 15 rokov a nechcem deti“: žena prezradila dôvody svojho rozhodnutia

Jenn Lylesová, ktorá je vydatá už 15 rokov, verejne a otvorene prehovorila o svojom rozhodnutí nemať deti vo videu na TikToku. Žiaľ, musela zverejniť aktualizáciu,...

Manželstvo Richarda Gerea s o 33-ročnou mladšou manželkou, ktorá kedysi spávala na ulici, má „silnú karmickú energiu“

Po tom, čo Richardovi Gerovi stroskotali prvé dve manželstvá, sa herec rozhodol, že sa už nebude zapájať do srdcových záležitostí a mať ďalšie deti,...
Verified by MonsterInsights