Deti s autizmom počuli: „Drž sa ďalej od ostatných detí“. – Tento dôvod vyvolal na internete búrku.

Gemma Ryanová, jej manžel David a dvaja synovia, 10-ročný William a 6-ročný Edward, majú trvalý pobyt v Spojenom kráľovstve.

Obaja chlapci trpia príznakmi autizmu. Okrem toho Edward trpí aj poruchou ADHD a Tourettovým syndrómom. Tieto stavy ich mierne odlišujú od ich rovesníkov. Poruchy chlapcov, tiky, ktoré sa nedajú kontrolovať, vyvolávajú u ostatných ľudí zraňujúce poznámky a nevraživé pohľady.

Neľudským prístupom rodičov iných detí boli William a Edward traumatizovaní v centre hier, kam ich matka brala. Situácia sa odohrala v auguste 2016.
Chlapci museli mnohokrát zažiť situácie, ktoré sa nemali stať. Napriek tomu, že nedokážu kontrolovať svoje pohyby, zvuky, ktoré vydávajú, sú vystavení agresii zo strany iných.

ŤAŽKÉ CHVÍLE V CENTRE HRANIA

K Gemme Ryanovej sa počas hrania s deťmi v centre hier prihovorila iná matka s tým, že „by som mala držať svojich divných chlapcov ďalej od jej syna a že by som mala pochopiť, že by tu vôbec nemali byť“.

Gemma v rozhovore pre denník Daily Mirror povedala: „Viem, že je to tak: „Rozhodla som sa ju konfrontovať a povedala som jej, že môj syn nie je divný a že by sa mala poučiť o problematike takýchto ochorení.“

ĎALŠIA NEŽIADUCA SITUÁCIA

O chvíľu neskôr sa na tom istom mieste objavil muž so synom, ktorý sa s Williamom okamžite spriatelil. Všetko by bolo v poriadku, keby chorý chlapec neobjal toho druhého okolo ramien.

Otec dieťaťa povedal, že ak sa takáto situácia zopakuje, Williama uškrtí. Stigma sa odrazila na psychike rodiny. Prešiel rok, kým sa matka chlapcov rozhodla vziať chlapcov opäť do centra hier.

AKCIA PRE DETI S AUTIZMOM

Manželia sa rozhodli konať. Chcú pomôcť deťom s autizmom, uistiť ich, že sú súčasťou spoločnosti a mali by byť akceptované.

David spolu s obchodným partnerom Chrisom Wrightom zorganizovali akciu, na ktorej boli postavené stánky so senzorickými predmetmi. Nechýbala ani tichá diskotéka, na ktorej vystupovali superhrdinovia. Uskutočnili sa aj rozhovory o autizme.

Podujatie s názvom Spektrum bolo úspešné, keďže naň prišlo približne tisíc ľudí. Rodina mohla stráviť čas, na ktorý mala nárok.

Je bolestné, že sa medzi dospelými podporuje nenávisť voči disentu.

Nezabudnite zdieľať tento článok, aby ste vyjadrili podporu tejto rodine!

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Deti s autizmom počuli: „Drž sa ďalej od ostatných detí“. – Tento dôvod vyvolal na internete búrku.”