Dojímavý list starej mamy novorodenej vnučke: v živote sa môže stať čokoľvek. Najdôležitejšie je nevzdávať sa!

„Netvrdím, že viem o živote všetko, ale nakoniec som tvoja babička a chcem, aby si bola šťastná. Moje rady ti nebudú stáť v ceste!“

Takto sa začína list starej mamy svojej novonarodenej vnučke, ktorý sa vám dostane do srdca.

Veríme, že by si ho mali prečítať deti aj rodičia.

A to mnohokrát v ich živote:

„Moja drahá vnučka, tento list som mal napísať tvojej matke už pred štvrťstoročím,

ale vtedy som mal dvadsaťpäť rokov a mal som iné starosti:

Ako uživím rodinu, zvládnem odviesť dieťa do škôlky a prísť načas do triedy?

Váš starý otec pracoval na nočné zmeny a nemohol byť prítomný, keď vaša matka pre časté detské choroby plakala celú noc.

Teraz mám päťdesiat rokov skúseností a potom ešte nejaké, o ktoré sa s vami môžem podeliť.

Netvrdím, že viem o živote všetko, ale koniec koncov som tvoja babička a chcem, aby si bola šťastná. Moje rady vám nebudú stáť v ceste.

NEBOJTE SA PÁDU

Hojdajte sa, šmýkajte sa na šmýkačke, jazdite na bicykli, kotúľajte sa a nebojte sa pádu. Bude to bolieť, ale zároveň sa naučíte, ako byť rýchly a vstať, keď sa vám bude chcieť plakať.

NEBOJTE SA POVEDAŤ SVOJ NÁZOR

Ak sa vám niečo nepáči alebo s niečím nesúhlasíte, nemusíte byť ticho. Neskrývajte svoj názor kvôli priateľstvu alebo kvôli láske. Ak vás odmietajú počúvať, keď máte niečo na srdci, alebo vyžadujú, aby ste boli lojálni – vyhnite sa takýmto priateľstvám a láske.

NEHANBITE SA OSPRAVEDLNIŤ

Len odvážne dievčatá sa dokážu ospravedlniť, keď si uvedomia, že urobili chybu, a ja chcem, aby si bola taká. Nie je ľahké povedať: „Prepáč, mýlila som sa. Ako to môžem napraviť?“ Ale treba sa to naučiť, a keď sa to naučíte, nikto vás už nebude biť.

NEBOJTE SA, ŽE DOSTANETE ZLÚ ZNÁMKU

Ennica v skutočnosti nie je nič hrozné. Ukazuje vám zlé stránky a poukazuje na to, na čom musíte popracovať. Zlá známka neznamená, že ste hlúpi. Je to len motivácia k práci.

NEBOJTE SA, ŽE NEBUDETE OBĽÚBENÍ

Zatiaľ čo všetci populárni šprti budú chodiť na večierky, strácať čas v rôznych kútoch, deň čo deň vysedávať na internete a zverejňovať svoje fotky, vy sa budete skvele baviť napríklad pri lukostreľbe, jazde na koni, plávaní atď. Keď budeš mať 18 rokov, títo populárni šprti budú ešte stále zohrievať svoje stoličky pred počítačom a ty dovtedy dobyješ svet a možno sa dokonca vydáš doslova na cestu okolo sveta.

NEBOJTE SA BYŤ PRE OSTATNÝCH „DIVNÍ“
Toho sa nebojí ani vaša babička.

NEBOJTE SA ZAMILOVAŤ

Zamilujete sa znova a znova. A budeš rád, že si konečne dospelý.

NEBOJTE SA PRVÉHO BOZKU
Verte svojej babičke, že je to kúzlo. Neboj sa, všetky ženy v našej rodine sa báječne bozkávajú – máme to v krvi.

NEBOJTE SA VYDAŤ ALEBO NEVYDÁVAŤ
Keď vyrastiete, nikdy sa netrápte tým, či máte alebo nemáte prsteň na prste. No ak ste sa rozhodli, že manželstvo a rodinný život sú pre vás – vynaložte úsilie, aby ste stretli muža svojho života, a potom bude všetko v poriadku. Ani ponožky rozhádzané po celom byte vás nebudú znervózňovať. Navyše budete mať niekoho, kto vás večer namasíruje, a niekoho, s kým môžete vyvenčiť psa…

NEBOJTE SA PÔRODU
Nebudem vám klamať – bolí to. Ale je to to najkrajšie, čo sa žene v živote môže stať.

NEBOJTE SA ROZVODU
V živote sa môže stať čokoľvek. Najdôležitejšie je nevzdávať sa a neuzatvárať sa do seba. Rozvod nie je koniec života. Je to začiatok niečoho nového a pravdepodobne niečoho vzrušujúcejšieho a lepšieho.

NEBOJTE SA SAMOTY

Niekedy je dobré byť sám. Samotu si môžeme aj užívať. V prípade našej rodiny to však netrvá dlho – poznám nás.

NEBOJTE SA PLAKAŤ
Odvážni si vyberajú slzy. Ja som odvážna a robím si, čo chcem: ak chcem plakať, ak sa chcem smiať, ak chcem ponožky do domu.

NEBOJTE SA VYSKÚŠAŤ NIEČO NOVÉ
Nemyslite na to, koľko máte rokov a čo na to povedia ostatní. Využite život čo najlepšie, bez ohľadu na to, aké nerozumné je to, čo chcete.

NEBOJTE SA STARNUTIA
S pribúdajúcim vekom si budete viac vážiť život a viac milovať svojich blízkych. A potom možno napíšete list svojim vnúčatám.

NEBOJTE SA ODCHODU SVOJICH BLÍZKYCH
Dlho som váhal, či vám to napísať. Ale straty sú nevyhnutné. Blízki ľudia vám odišli – ale láska zostáva.“

Podeľte sa o to so svojimi priateľmi a rodinou!

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Dojímavý list starej mamy novorodenej vnučke: v živote sa môže stať čokoľvek. Najdôležitejšie je nevzdávať sa!”