Prečo pes na niektorých ľudí šteká a na iných nie? – Odpoveď veterinárov.

Psy sú vždy ostražité, keď do ich teritória vstúpi niekto cudzí. Keď zviera vrčí, znamená to agresiu alebo obyčajnú úzkosť. Niekedy však zviera radostne vrtí chvostom, aj keď je niekto cudzí.

Prečo má pes rôzne reakcie na ľudí? Vie niečo, čo my nevieme?

Hovorí sa, že človek, ktorého pes neznáša, je zlý. Je to naozaj tak? Nikto nedokáže dať jednoznačnú odpoveď, ktorá by platila pre všetky psy na planéte naraz. Skúsení veterinári však už v tejto veci vysledovali istý trend a sú pripravení sa s nami oň podeliť.

Psy majú 10 000-krát silnejší čuch ako ľudia.

Z tohto dôvodu si nevieme predstaviť, ako vnímajú tento svet a aké ďalšie informácie dostávajú.

Vycvičené psy dokonca dokážu rozlíšiť dvojčatá, alebo dokonca nájsť stratenú osobu pomocou čuchu predmetov, ktoré použili. Tieto zvieratá dokážu vycítiť miesta, na ktorých ste boli, ľudí, s ktorými ste boli, aj keď odvtedy uplynulo niekoľko hodín.

Váš pes môže vycítiť niečo v inej osobe a začne vrčať. To by vás nemalo znepokojovať.

Váš pes vníma pach, ktorý sa mu spája s niečím negatívnym. Reakcie všetkých psov vychádzajú z ich predchádzajúcich skúseností. Keďže nám o nich nemôžu povedať, môžeme ich len odhadovať.

Preto sa ľudia zvyčajne rozhodujú pre šteniatka, aby ich od narodenia sledovali a poznali ich do hĺbky. Ak si chcete vziať dospelého psa, musíte pozorne sledovať jeho správanie a snažiť sa mu porozumieť. Môže sa stať, že nakoniec získate zviera s problematickou psychikou.

Psy sa menej spoliehajú na zrak ako na čuch, ale niekedy na ľudí vrčia, keď na nich vidia zvláštnosť, ktorá pripomína hrozbu: napríklad ich výšku a spôsob pohybu. Preto psy často štekajú na svojich priateľov, keď si nasadia klobúk alebo idú pod dáždnikom.

Ak ste si istí, že vás daná osoba neohrozuje, naučte svojho psa zostať pokojný a pokúste sa ho skrotiť. Požiadajte osobu, aby sa s ním pokúsila nadviazať kontakt. Ak pes prekoná svoj strach, odmeňte ho. V žiadnom prípade by ste psa nemali trestať. Je lepšie venovať čas jeho výcviku.

Netreba pochybovať o osobe, ak na ňu pes šteká. Možno cíti niečo, čo spôsobuje jeho neistotu. Pomocou výcviku a odmien si medzi nimi vybudujte vzťah založený na dôvere. Veľa šťastia pri výcviku!

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Prečo pes na niektorých ľudí šteká a na iných nie? – Odpoveď veterinárov.”