Stal som sa nevlastným otcom: Je možné milovať a vychovávať dieťa iného muža?

Keď sa oženíte so ženou, ktorá má deti z predchádzajúceho vzťahu, môžete sa stretnúť s niekoľkými oprávnenými otázkami.

Strach z neprijatia v rodine, z toho, že vás budú vnímať ako cudzinca, alebo ťažkosti spojené s prevzatím úlohy nevlastného otca, to všetko sú obavy, ktoré môže mať muž, keď sa púšťa do tohto typu zväzku.

Keď sa rozhodnete zaviazať sa matke, určite to vychádza z hlbokej a úprimnej lásky. Okamžite si predstavíte, že značná náklonnosť, ktorú k tejto žene pociťujete, sa prirodzene prenesie na jej deti. V skutočnosti však môže byť láska k deťom iného človeka veľmi komplikovaná.

Catherine Audibert, psychologička a psychoanalytička špecializujúca sa na rodinnú problematiku, uvádza 5 kľúčových fáz na dosiahnutie harmonického rodinného života s deťmi, ktoré nie sú naše vlastné.

Poskytnite si čas na prispôsobenie

Keď sa stanete nevlastným otcom, často ste netrpezliví, aby ste dostali lásku svojich detí a mohli im ju oplatiť. Chcete zdieľať príjemné chvíle a cítiť sa v tejto novej rodine ako doma. Je však veľmi dôležité dopriať si čas na prispôsobenie. Deti môžu byť voči novému partnerovi svojej matky trochu zdržanlivé a vy ich nemôžete zblížiť na povel. Až časom, výmenami a skúsenosťami sa môže vyvinúť spolupatričnosť a harmónia.

Získajte podporu svojho partnera

Aby bol nevlastný otec deťmi prijatý, musí ho matka v tomto náročnom procese podporiť. Musí ho rešpektovať a neustále ho povzbudzovať.

Netreba však zabúdať, že aj matka môže mať v tejto situácii ťažkosti. Každý člen páru musí byť ústretový, vypočuť si obavy a pochybnosti toho druhého, ponúknuť radu a prijať konkrétne opatrenia, ktoré pomôžu vzťahu napredovať. Žena sa musí so svojím partnerom zblížiť a ukázať mu, aký je v jej živote dôležitý. Nesmie to však byť na úkor jej detí. Jej úlohou bude vyvažovať tieto dva aspekty a vytvárať pozitívnu dynamiku v rodine.

Nájsť si svoje miesto v rodine

Partner matky nemôže nahradiť otca jej detí. Ba čo viac, nie je ich strýkom, priateľom, ba dokonca ani ich záchrancom. Jeho miesto v domácnosti je jedinečné a je na ňom, aby si ho vymedzil podľa miery svojej účasti na živote detí.

Táto fáza môže byť niekedy komplikovaná, ale s láskou a benevolenciou matky dáva všetkým v rodine legitimitu. Muž musí vedieť akceptovať potreby a pocity detí a dať im najavo, že tu nie je preto, aby im nahradil otca, ale len preto, aby prispel k matkinmu šťastiu.

Nechajte odkazy postupne rásť

Muž, ktorý sa zapletie so ženou, ktorá má deti, si často myslí, že je povinný milovať jej deti. Napriek všetkej dobrej vôli na svete však nikto nemôže rozhodnúť o tom, čo cítia. To isté platí aj pre deti.

Preto namiesto toho, aby ste si dávali príkaz milovať, je lepšie ukázať svoje kvality a pokúsiť sa nadviazať vzťah založený na dôvere. Takto sa môže nevlastný otec snažiť tráviť s deťmi viac času, ale bez toho, aby sa ich snažil manipulovať alebo klamať, aby sa im zapáčil. Môže jasne vyjadriť svoje dobré úmysly a zároveň zostať autentický a úprimný.

Položenie základov pre spolužitie

Ako sme si už vysvetlili, lásku si nemožno vynútiť. Napriek tomu rešpekt musí byť, ak sa má vzťah pozitívne rozvíjať a časom sa ustáliť. V zmiešanej rodine sa deti môžu vzbúriť a využiť zraniteľnosť matky na zavedenie vlastných pravidiel.

Okrem toho sa žena môže cítiť vinná za odlúčenie od legitímneho otca alebo za svoj nový zväzok a pred deťmi ukázať určitú slabosť. Bez toho, aby ich musel prevychovávať, musí byť nevlastný otec schopný zaviesť určité základné pravidlá, aby sa v domácnosti vytvorila atmosféra rešpektu.

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Stal som sa nevlastným otcom: Je možné milovať a vychovávať dieťa iného muža?”