back to top
streda, 24 apríla, 2024

Tento detský domov bol v roku 1981 zatvorený. Dnes na tomto teritóriu vyšetrovatelia objavili 400 mŕtvol

Približne pred 40 rokmi sa v škótskom meste Lanark nachádzal detský domov, ktorý fungoval viac ako jedno storočie od 1864-1981. Sirotinec riadil ženský mníšsky rád a mnoho ľudí, ktorí svoje detstvo strávili pod ich dohľadom, považujú toto obdobie ich života za šťastné.

Nedávno sa však sirotinec stal terčom veľkého škandálu. Na jeho území našli vyšetrovatelia masový hrob, v ktorom ležali pozostatky 400 detí!

Počas celej existencie prišlo do sirotinca viac ako 10-tisíc detí. Preto bolo prekvapením, keď sa tam objavil takýto počet zahynutých detí. Predpokladá sa, že tam zomrelo 3x viac detí, ako počas toho obdobia prehlásili mníšky.

Expertíza ukázala, že väčšina detí, ktorých pozostatky ležali v masovom hrobe, zomrela v rokoch 1870-1930. Tretina z nich nemala ani 5 rokov. Príčinou ich smrti boli choroby ako tuberkulóza, pneumónia, zápal pohrudnice a podobne.

Neskončilo to len nájdením mŕtvych detí, úrady sa rozhodli posvietiť si bližšie na túto situáciu a tak upriamili pozornosť na svedectvá niektorých bývalých obyvateľov sirotinca.

Podľa slov dospelých ľudí, vládli mníšky železnou rukou. Nemali problém s krutými trestami pre svojich zverencov. Napríklad, v oficiálnom dokumente o smrti 13-ročnej Francisa McCoylea v roku 1961, bolo napísané, že zomrel na krvácanie do mozgu. Avšak Eddie, brat mŕtveho chlapca povedal, že bol do hlavy zasiahnutý golfovou palicou. S horkosťou na srdci spomínal na to, že sa ani nikdy nedozvedel, kde ho vlastne pochovali.

Nebolo to tak ale vždy! Podľa spomienok detí, ktoré tam prišli v 50.rokoch 20.storočia, boli mníšky vždy láskavé a nápomocné, ak niečo potrebovali.

Bohužiaľ, siroty, ktoré sa tam dostali o pár dekád neskôr, mali smolu na úplne odlišné božie služobníčky.

Bitky, šikanovanie, kruté a neprimerané tresty – takto to dnes opisujú odchovanci detského domovu. Jedna žena hovorila o tom, ako jej nazlostená mníška zlomila ruku po tom, čo uvidela, ako ju kňaz obťažoval a ukájal svoje chúťky. Namiesto toho, aby ju ochránila, rozhodla sa ju zbiť a vynadať jej.

Doteraz sú bývali zverenci sirotinca znepokojení ľahostajnosťou vedenia cirkvi v minulých rokov. Dnes sú pripravené prisahať, že duchovenstvo vedelo o všetkom nešťastí sirôt, ale nič s tým nerobilo, keďže sa sami považovali za bezpochybných služobníkov vyššej moci…

Stojí za zmienku, že toto vyšetrovanie nie je prvým takýmto prípadom. Len pred rokom, v írskom detskom domove, ktorý mali na starosti mníšky, bolo nájdených 800 detských pozostatkov.

Ako sa ukázalo, v rokoch 1925-60 sa mŕtvi jednoducho vyhadzovali do žumpy! Áno, v detských domovoch sa niekedy stávajú strašné veci…Verme, že aj nepríjemne odhalenie týchto skutkov donúti kompetentných, aby vyvodili dôsledky a neskončilo to bez akéhokoľvek trestu.

Čo si myslíte vy o týchto prípadoch? Podeľte sa o svoj názor v komentároch!

zdroj:videoboom.cc

foto. telegraph.co.uk  ,  theguardian.com  ,

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

Najnovšie

„Som vydatá 15 rokov a nechcem deti“: žena prezradila dôvody svojho rozhodnutia

Jenn Lylesová, ktorá je vydatá už 15 rokov, verejne...

Super novinky na čítanie z grady za Apríl

V tieni olivovníkov Eva Glyn Román o láske s príchuťou vína...

Newsletter

Prečítaj si

„Som vydatá 15 rokov a nechcem deti“: žena prezradila dôvody svojho rozhodnutia

Jenn Lylesová, ktorá je vydatá už 15 rokov, verejne...

Super novinky na čítanie z grady za Apríl

V tieni olivovníkov Eva Glyn Román o láske s príchuťou vína...

Ak vidíte vedľa novorodenca nálepku s fialovým motýľom, mali by ste vedieť, čo to znamená.

Symbol fialového motýľa ste možno videli na pôrodníckom oddelení...
Romana
Romana
Volám sa Romana a pre mysmezeny.sk píšem niekoľko rokov. Milujem písať o vzťahoch a ezoterike. Okrem toho ma veľmi baví môj psík. 🥰

Istá žena videla svojho manžela plakať na dvore. Myslela si to najhoršie, vybehla von a videla, čo susedia urobili jej postihnutému manželovi.

Brittany Lynn Garrettová na vlastnej koži pozná, aké je to mať manžela v ozbrojených silách. Christopher bol vždy oddaný svojej krajine, ale práve vojna...

„Som vydatá 15 rokov a nechcem deti“: žena prezradila dôvody svojho rozhodnutia

Jenn Lylesová, ktorá je vydatá už 15 rokov, verejne a otvorene prehovorila o svojom rozhodnutí nemať deti vo videu na TikToku. Žiaľ, musela zverejniť aktualizáciu,...

Manželstvo Richarda Gerea s o 33-ročnou mladšou manželkou, ktorá kedysi spávala na ulici, má „silnú karmickú energiu“

Po tom, čo Richardovi Gerovi stroskotali prvé dve manželstvá, sa herec rozhodol, že sa už nebude zapájať do srdcových záležitostí a mať ďalšie deti,...
Verified by MonsterInsights