Žena žije v sklenenej klietke už 13 rokov a svoje deti môže objať len dvakrát do roka.

53-ročná Juana Munozová z Cádizu v Španielsku žije v sklenenej klietke na mieru už 13 rokov. Je to jej väzenie, ale zároveň ju chráni pred všetkým, čo by ju inak zabilo.

Po diagnostikovaní štyroch život ohrozujúcich ochorení – viacnásobnej chemickej citlivosti (MCS), fibromyalgie, chronického únavového syndrómu a elektrosenzitivity – nemala Juana Munoz inú možnosť, ako sa izolovať v 25-metrovej sklenenej klietke.

Tento priestor nemôže opustiť bez dodržania veľmi prísneho protokolu a každý, kto doň vstúpi, sa musí najprv umyť chemickými čistiacimi prostriedkami a nosiť len oblečenie z organickej bavlny.

Najbolestivejšie je, že jej rodina sa jej nemôže ani dotknúť, nieto ju objať, bez toho, aby riskovala svoj život.

Juanine dve deti vo veku 26 a 29 rokov ju môžu objať len dvakrát do roka a len po niekoľkodňovej príprave.

facebook

Juanina nočná mora sa začala pred 29 rokmi, keď jej manžel zasadil na dvore zemiaky. Len čo sa zemiakov dotkla, začali jej opúchať ústa a oči a musela ísť k lekárovi. Kým sa dostala do nemocnice, opuchlo jej celé telo.

Žena si spomína, že vtedy vyzerala „ako príšera“. Liečili ju kortikosteroidmi a nakoniec ju prepustili, ale odvtedy zakaždým, keď prišla do kontaktu s rôznymi chemikáliami, pociťovala zvracanie, únavu, podráždenie kože, dusenie a rôzne alergické reakcie.

Zemiaky boli postriekané pesticídom, ktorý bol niekoľko rokov po prvej kríze citlivosti na chemikálie zakázaný.

Je presvedčená, že práve tento pesticíd vyvolal jej citlivosť, ale nechce prezradiť názov pesticídu, pretože nechce mať právne problémy. Jediné, čo chce, je, aby mohla opäť objímať svoju rodinu.

Časom sa Juanina citlivosť na chemikálie zhoršila a diagnostikovali jej aj fibromyalgiu a chronický únavový syndróm, takže musela byť izolovaná v malej sklenenej klietke s výhľadom do záhrady. Žila tam 13 rokov a dúfala, že jedného dňa bude môcť odísť a viesť normálny život.

Juanin manžel, ktorý zároveň pôsobí ako jej ošetrovateľ, pestuje v záhrade organické produkty, ktoré tvoria väčšinu jej každodennej stravy. Dvakrát do mesiaca žena konzumuje bio mäso od dôveryhodných výrobcov a štyrikrát alebo päťkrát do mesiaca si dá rybu. Môže nosiť len oblečenie z organickej bavlny a na dýchanie kyslíka používa špeciálnu masku vyrobenú na mieru v Nemecku.

Kvôli svojej viacnásobnej chemickej citlivosti (MCS) Juana Munoz opúšťa svoju „bublinu“ len raz ročne a len preto, že musí.

Pred niekoľkými rokmi, po tom, čo jej diagnostikovali rakovinu prsníka, musí absolvovať každoročnú kontrolu v univerzitnej nemocnici v Puerto Real.

Túto cestu opisuje ako „peklo“. Auto, v ktorom jazdí, musí byť čo najmenej chemicky zaťažené, ale je ťažké vozidlo sterilizovať – raz sa takmer udusila, kým dorazila do nemocnice.

Keď príde do nemocnice, umiestnia ju do prázdnej, sterilizovanej miestnosti a kontrola prebieha podľa špeciálneho a starostlivého protokolu. V ten istý deň sa vráti do svojej sklenenej klietky.

facebook

Bolesti svalov, kurenie, vredy a únava kože sú súčasťou Juaninho každodenného života,

ale ona nejakým spôsobom nachádza silu žiť ďalej. Jedným z jej hlavných životných cieľov je podporovať povedomie o MCS a zlepšovať život ostatných chorých.

Na tento účel začala kampaň s názvom „El Abrazo“ (Objatie), ktorej cieľom je pomôcť vytvoriť masku so špeciálnymi chemickými filtrami. Vďaka tomu by Juana mohla opäť objať svoju matku.

Ako pre staršiu osobu je pre ňu ťažké dodržiavať prísny protokol, ktorý dodržiavajú jej deti, aby sa jej mohli dotknúť, ale táto maska by umožnila toto jednoduché, ale také dôležité objatie.

Pre väčšinu z nás sú objatia jednoduchými gestami, ktoré niekedy prehliadame, ale pre ľudí, ako je Juana Munoz, sú hlavným cieľom.

Juana bude mať aj vnúča, ale obáva sa, že kvôli svojmu stavu ho nikdy nebude môcť držať v náručí a namiesto toho sa naň bude musieť pozerať cez sklenené okno.

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Žena žije v sklenenej klietke už 13 rokov a svoje deti môže objať len dvakrát do roka.”