Znepokojujúce fakty a príbehy, ktoré zmenia váš pohľad na Matku Terezu.

V roku 1995 autor a sociálny kritik Christopher Hitchens napísal knihu o poznaní Matky Terezy – Misionárska pozícia: Matka Tereza v teórii a praxi . Štíhly 98-stranový argument proti „kultu“ slávnej mníšky a súčasnej svätice. Kniha je plná znepokojujúcich údajných faktov o Matke Tereze a znepokojujúcich anekdot, no nie je to ani zďaleka jediné takéto dielo. 

Od vydania Hitchensovej knihy kolovalo množstvo príbehov o Matke Tereze, ktoré čiastočne zvečnila vyčerpávajúca štúdia vedcov z Université de Montréal z roku 2013 . Prečítajte si príbehy, ktoré môžu spôsobiť, že niektorí prehodnotia svoje názory na túto známu náboženskú osobnosť. 


Nemala prísne normy pre krstenie umierajúcich ľudí

Foto : Daniel de Klerk / Wikimedia Commons / CC BY SA 3.0

Niektorí, ktorí pracovali s Matkou Terezou, tvrdili, že bola trochu lacná, pokiaľ ide o normy uplatňované na umierajúcich ľudí pokrstených v jej starostlivosti. Fr. Leo Maasburg o tom hovoril vo svojej knihe  Matka Tereza z Kalkaty: Osobný portrét . Fr. Maasburg bol Tereziným „ blízkym spoločníkom po mnoho desaťročí “ a povedal, že umierajúci nepotrebujú poznať celú históriu katolíckej cirkvi; stačilo sa ich opýtať, či by „chceli ísť k Bohu“. Ak bola odpoveď áno, mohli byť potom pokrstení.  

Mala kontroverzné poznámky o AIDS

Foto : Neznáme / Wikimedia Commons / Public Domain

Hitchens vo svojej knihe napísal o obedňajšom stretnutí Medzinárodnej zdravotníckej organizácie v roku 1989, na ktorom bola Matka Tereza ocenená. Hitchens cituje zdravotnú sestru Emily Lewisovú, ktorá mu napísala list o svojom údajnom styku s Matkou Terezou na obede. Podľa Lewisa Matka Tereza počas svojho ďakovného prejavu povedala, že „nechcela to označiť za pohromu Boha, ale že to vyzeralo ako spravodlivá odplata za nevhodné sexuálne správanie.“ 

Jej presvedčenie niekedy zmenilo postihnutého na „domácu úlohu súcitu“

Foto : Pierre Arents / Wikimedia Commons / Public Domain

Ako Murray Kempton pripomína čitateľom vo svojej recenzii Misionárskej pozície  Christophera Hitchensa : Matka Tereza v teórii a praxi v New York Review of Books , Teresa často tvrdila, že postihnutí predstavujú príležitosť naučiť sa a prejaviť súcit a empatiu. Kempton odpovedá, že táto smernica stavia postihnutých do pozície domácich úloh zo súcitu a zaobchádza s nimi ako s vecami a nie ako s ľuďmi. 

Prijala 10 000 dolárov od známeho vodcu kultu

Foto : Pixabay/CC0 1.0

Hitchens vo svojej knihe uvádza , že Matka Tereza raz prijala 10,00 dolárov od Rogera „John-Rogera“ Hinkinsa, vedúceho transformačných seminárov Insight – známeho kultu . Hinkins tvrdil, že mal „duchovné vedomie“ nadradené vedomiu Ježiša Krista. Ako poznamenáva Christopher Hitchens, Teresa prepožičala Hinkinsovi „lesk svojho mena a obrazu“ a prijala šek na 10 000 dolárov ako príjemca „ceny za integritu“ jeho organizácie.

Trpela veľkou krízou viery

Foto : Suma Iyer / Wikimedia Commons/CC 4.0

Mnoho ľudí vníma Matku Terezu ako neuveriteľne zbožnú postavu. Jej práca a slová sa zdali božsky požehnané. Zdá sa však, že náboženská figurína nesmierne zápasila so svojou osobnou vierou. 

Reverend Michael van der Peet slúžil ako súdruh Matky Terezy v časoch kolísajúcej spirituality. V skutočnosti v septembri 1979 žena, ktorú Vatikán chcel za svätú, napísala van der Peetovi  list, v ktorom sa priznala k prázdnote obklopujúcej jej duchovný život.Napísala:: „Ježiš má k tebe veľmi zvláštnu lásku… [Ale] pokiaľ ide o mňa, ticho a prázdnota sú také veľké, že pozerám a nevidím, počúvam a nepočujem, jazyk sa pohybuje [v modlitbe], ale nehovorí… Chcem, aby si sa za mňa modlil, aby som Mu nechal [] voľnú ruku.“

Napriek miliónom darov jej klinikám chýbali zásoby

Foto : Manfredo Ferrari / Wikimedia Commons / CC BY-SA 4.0

Organizácia Matky Terezy, Rád misionárok lásky, dostala dary v stovkách miliónov dolárov , kým bola nažive. Bývalí dobrovoľníci však tvrdia  , že na jej klinikách chýbajú zásoby a lieky. Hitchens vo svojej knihe napísal: „Podstatou nie je úprimná úľava od utrpenia, ale propagácia kultu založeného na smrti, utrpení a podrobení.“

Hygiena na jej klinikách bola veľkým problémom

Hygiena na jej klinikách bola veľkým problémom

Foto : Achilli Family | Cesty / flickr / CC-BY 2.0

Kliniky Matky Terezy prevádzkovali dobrovoľníci a napriek tomu, že poskytovali zdravotnú starostlivosť chudobným, neboli to nemocnice . V dôsledku toho sa na niektorých klinikách  šírili tvrdenia o „hrozných“ podmienkach.

zdroj: .ranker.com

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Znepokojujúce fakty a príbehy, ktoré zmenia váš pohľad na Matku Terezu.”