7 najbolestivejších zranení, ktoré môže človek zažiť. Niektoré nemusíte prežiť

Nikto nemá rád, keď sa zraní, ale veľa ľudí strávilo čas premýšľaním o najbolestivejších typoch poškodenia, ktoré môže naše telo utrpieť. Aké sú skutočne najbolestivejšie trápenia, ktoré môžete zažiť – tie najpálčivejšie, do biela rozpálené traumy, ktoré môže vaše telo utrpieť?

Neexistuje žiadna časť tela, ktorá by bola v bezpečí. Od vykĺbenia ramena cez zlomeniny chvostových kostí až po zložité zlomeniny, tieto fyzické poškodenia nerozlišujú. 

Zlomenina holennej kosti

Foto : Internet Archive Book Images / Flickr Commons / Public Domain

Holenná kosť je často popisovaná ako jedna z najbežnejších kostí na zlomeninu a je jedným z najzraniteľnejších miest na vašom tele. Na prasknutie tejto kosti je potrebná značná sila, a preto k tomuto zraneniu ľudia často prichádzajú v dôsledku dopravných kolízií.

Kvôli množstvu sily potrebnej na zlomenie holennej kosti je bežné, že zlomená kosť pretrhne sval a zlomí kožu. 

V najextrémnejších prípadoch môže dôjsť k zlomenine holennej kosti na viacerých miestach, čo prichádza s ešte dlhšou a ťažšou rekonvalescenciou.

Zlomenina penisu

Hoci neexistuje skutočná kosť, ktorá by sa dala zlomiť, je možné utrpieť zlomeninu penisu  – a je to veľmi bolestivé. „Zlomenina“ je pretrhnutie tunica albuginea, tvrdého spojivového tkaniva, ktoré obklopuje driek penisu. To pramení z tupej sily na vzpriamený člen, čo sa môže stať počas pohlavného styku alebo agresívnej samoobsluhy.

Bolesť môže byť hrozná a akékoľvek oneskorenie liečby môže viesť k deformáciám, erektilnej dysfunkcii a poškodeniu močovej trubice a krvných ciev.

Zlomené rebrá

Foto : James Heilman, MD / Wikimedia Commons / CC BY-SA 4.0

Ako bežný dôsledok automobilových alebo športových nehôd sa zlomeniny rebier  nemusia zdať príliš vážne. V skutočnosti môžu byť skutočne nebezpečné a bolestivé. Zlomené alebo rozbité rebro môže byť nočnou morou. Rebrá sa pohybujú pri každom nádychu, takže samotný akt dýchania rozhýbe poranenú oblasť. Okrem toho môže pohyb zatlačiť ostré fragmenty kostí do okolitého pľúcneho a svalového tkaniva. Takže sa musíte vysporiadať s prasknutými kosťami a poškodením tkaniva, ktoré sa zhoršuje zakaždým, keď lapáte po vzduchu.

Ľudia s týmto postihnutím to neradi počujú, ale lekári často nemajú inú možnosť, ako čakať. Neexistuje žiadny spôsob, ako napraviť rebro ako ruku alebo nohu, takže ak máte takúto zlomeninu, najlepšou možnosťou je nechať to tak, aby sa zahojilo samo.

Dislokácia lakťa

Foto : Internet Archive Book Images / Flickr Commons / Public Domain

Dislokácie lakťa sú jedným z  vizuálne znepokojujúcich typov fyzického poškodenia; vaša ruka by  tak nemala  vyzerať. K tomu zvyčajne dochádza, keď sú kosti predlaktia – rádius a ulna – vytrhnuté z miesta z ramennej kosti, často hyperextenziou. Tieto dislokácie bežne poškodzujú väzy, krvné cievy a dokonca aj nervy, ktoré kontrolujú pohyb a cit v ruke.

Torzia semenníkov

Foto : Niels Olson / Flickr Commons / CC BY-SA 2.0

Torzia semenníkov  dokonca znie bolestivo. Stáva sa to, keď semenník rotuje a krúti semennú šnúru, ktorá vedie krv do miešku. Zníženie prietoku vedie k silnej bolesti a opuchu. A ak sa nelieči, môže spôsobiť nezvratné poškodenie semenníka.

Na rozkrútenie šnúry je často potrebný okamžitý chirurgický zákrok, ktorý je sám o sebe bolestivý.

Popáleniny

Foto : 1Veertje / Wikimedia Commons / CC BY-SA 3.0

Popáleniny , ktoré sú definované ako akékoľvek poškodenie tkanív spôsobené teplom,  môžu byť tiež dôsledkom chemikálií, žiarenia, elektriny a slnečného žiarenia. Každý, kto musel absolvovať kurz prvej pomoci, aspoň trochu pozná tri druhy popálenín.

Popáleniny tretieho stupňa sú najhoršie zo všetkých, poškodzujú najhlbšie vrstvy kože a dokonca aj vnútorné tkanivo. Popáleniny druhého stupňa poškodzujú vonkajšiu aj vnútornú vrstvu kože u človeka. Popáleniny prvého stupňa nastanú, keď v Arizone vykročenie von; niekedy sa im jednoducho nevyhnete.

Zlé popáleniny spôsobujú pľuzgiere a opuchy a vo vážnych prípadoch aj šok. Antibiotické krémy sa zvyčajne používajú na prevenciu infekcie. 

Dislokácia mandibuly

Foto : Internet Archive Book Images / Flickr Commons / Public Domain

K dislokácii dolnej čeľuste dochádza, keď určitá vonkajšia sila vytlačí mandibulárny kondyl preč z kĺbovej drážky vo vnútri spánkovej kosti. V podstate vám vyskočí čeľusť z objímky. Rovnako ako pri dýchaní a zlomenom rebre, bolesť z toho je umocnená skutočnosťou, že akýkoľvek pohyb v ústach môže spôsobiť, že sa budete cítiť ešte horšie.

zdroj: ranker.com

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “7 najbolestivejších zranení, ktoré môže človek zažiť. Niektoré nemusíte prežiť”